Co to jest wskaźnik trafności reklamy na Facebooku

Wskaźnik trafności reklamy FacebookReklamujesz się na Facebook’u? Pewnie konfigurując reklamę, często zadajesz sobie pytanie: czy moja reklama wyświetla się właściwym osobom. Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, to nie musisz zgadywać. Wystarczy, że zajrzysz do zakładki REKLAMY w menedżerze reklam na Facebooku i sprawdzisz jaki jest wskaźnik trafności reklamy na Facebooku.

Czym jest wskaźnik trafności reklamy na Facebooku?

Wskaźnik trafności informuje nas, czy nasza reklama jest dobrze dopasowana do grupy odbiorców, do której kierujemy reklamę. Wskaźnik trafności ma też duży wpływ na to ile wydamy na reklamę. Czyli mówiąc wprost – im wyższy wskaźnik (w skali od 1 do 10) tym lepiej dobrana grupa odbiorców, więc koszty reklamy będą niższe, aniżeli w przypadki niskiego wskaźnika trafności.

wskaznik_trafnosci

Wartość wskaźnika trafności dla konkretnej reklamy znajdziesz w zakładce REKLAMY w menedżerze reklam. Jest tam widoczna kolumna o nazwie WSKAŹNIK TRAFNOŚCI

Na zdjęciu powyżej widzimy dwa wskaźniki trafności. Jak widzisz, jeden wynosi 9 a drugi 4. Przyjrzyj się teraz dokładnie jaki jest koszt kliknięcia w przypadku wskaźnika trafności o wartości 9 a jaki w przypadku wskaźnika o wartości 4. Jak widać, przy niższym wskaźniku koszt kliknięcia w reklamę jest prawie czterokrotnie wyższy.

Dane mówią więc same za siebie. Im wyższy wskaźnik – tym niższe koszty reklamy. I co więcej – widzisz, że reklama z wyższym wskaźnikiem – pomimo mniejszej liczby wyświetleń (zasięg) uzyskała więcej kliknięć. Z tych danych jasno wynika, że warto walczyć o wysoki wskaźnik trafności.

Jak rozumieć wskaźnik trafności reklamy na Facebooku?

Jak już pisałem powyżej – wskaźnik trafności wskazuje wartość od 1 do 10. Im wyższy dla danej reklamy – tym lepiej. Wskaźnik trafności nie pojawia się jednak od razu po uruchomieniu reklamy. Musi upłynąć trochę czasu, a tak konkretniej, to reklama musi uzyskać 500 wyświetleń. Wtedy pojawi się konkretna wartość wskaźnika trafności.

Wartość wskaźnika zależy od pozytywnych i negatywnych opinii odbiorców reklamy. Dodam, że może Ci się zdarzyć taka sytuacja, że jednego dnia wskaźnik będzie inny, a drugiego inny. Po prostu jest on codziennie aktualizowany w zależności od tego jak odbiorcy reagują na Twoją reklamę. Oczywiście duże znaczenie ma cel reklamy – jaki został przez Ciebie wybrany. Ale na wartość wskaźnika mają też wpływ reakcje odbiorców na Twoją reklamę.

  • Pozytywne opinie / odbiór reklamy – gwarantują wysoki wskaźnik wyświetleń, wysoką konwersje, wiele udostępnień i polubień reklamy. Im więcej pozytywnych reakcji tym wyższy wskaźnik trafności.
  • Negatywne opinie / odbiór reklamy – prowadzą do spadku wskaźnika. Negatywne opinie, to np. ukrycie lub zgłoszenie reklamy. Jeśli coś takiego ma miejsce – to na pewno reklama traci na jakości i spada wskaźnik trafności.

Kiedy wskaźnik trafności reklamy nie ma znaczenia?

Jeśli optymalizujesz reklamę pod kątem zasięgu i częstotliwości wyświetleń (przyspieszone wyświetlanie) – wskaźnik trafności nie ma żadnego znaczenia. Wskaźnik ma znaczenie, kiedy Twoim celem jest np. kierowanie odbiorców na konkretną stronę  i rozliczasz się w ramach aukcji za kliknięcie. Jeśli wybierasz rozliczenia za wyświetlenia – to wskaźnik możesz traktować jako dodatkową informację, ale nie główny wyznacznik.

Po co nam w takim razie wskaźnik trafności?

Wskaźnik trafności przede wszystkim daje nam informację, czy nasza reklama skierowana jest do właściwej grupy odbiorców. Jeśli tak – to jest on wysoki. Jeśli nie – to niski i trzeba popracować nad nim zmieniając grupę odbiorców reklamy.

Jak uzyskać wysoki wskaźnik trafności reklamy na Facebooku? Tego dowiesz się w tekście poniżej!

Oto kilka wskazówek:

  • Precyzyjnie określ grupę odbiorców – jeśli reklama kierowana jest do zbyt dużej (szerokiej) grupy odbiorców, np. wszyscy mieszkańcy Polski w wieku 25 – 34 lat, to możliwe, że nie każdego będzie interesować. Wtedy wskaźnik trafności może być niski. Co w takiej sytuacji zrobić? Podzielić grupę odbiorców  na mniejsze, np. wg zainteresowań lub lokalizacji (miejsca zamieszkania). Pamiętaj, że możesz też kierować reklamy do osób, które odwiedzają Twój fanpage lub stronę www w określonym czasie. Reklama powinna być dostosowana do grupy docelowej, aby zyskiwała wysoki wskaźnik trafności.
  • Grafika w reklamie – zastanów się czy grafika lub wideo użyte w reklamie wystarczająco „rzuca się w oczy”. Postaraj się, aby grafika była atrakcyjna i zarazem adekwatna do produktu. Nawet jeśli grafika będzie super atrakcyjna, ale nie związana z produktem (ofertą), to nie pomoże Ci w uzyskaniu wysokiego wskaźnika trafności. I co ważne, znaczenie ma nie tylko obraz, ale i tekst reklamy.
  • Modyfikuj często reklamy – obserwuj ciągle wskaźnik trafności. Jeśli zaczyna spadać – to ewidentnie czas na zmianę reklamy. Pamiętaj, że nawet jeśli na początku Twoja reklama miała bardzo pozytywny odbiór, to z czasem może się opatrzyć i odbiorcy przestaną na nią reagować. Jeśli więc nie chcesz zmieniać grafiki w reklamie, to zmień grupę odbiorców – aby uzyskać lepsze wyniki.
  • Przygotowuj kilka wariantów reklam – ważne jest zarówno posiadanie wielu kreacji reklam, jak i wielu grup odbiorców. Jeśli zauważysz, że odbiorcy słabo reagują na Twoją reklamę, to zmień ją. Zawsze przygotowuj kilka reklam, aby później zostawiać te, które zyskują najlepsze wskaźniki trafności.
  • Ucz się eksperymentując – próbuj pokazywać tej samej grupie odbiorców różne reklamy. Modyfikuj grafiki, teksty na grafikach, treści reklam. Zmieniaj je co jakiś czas i sprawdzaj, które działają zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, aby znaleźć tę najlepszą reklamę.
  • Podawaj prawdziwe informacje w reklamie – pamiętaj, że złudna reklama i niedomówienia na pewno nie przysporzą Ci zadowolonych klientów. Jeśli chwilowo mogą wzbudzić zainteresowanie odbiorców i zwiększyć liczbę kliknięć, to docelowo może prowadzić do negatywnych reakcji, a nawet zgłoszenia Twojej reklamy do Facebooka jaki nieprawdziwej.

[FM_form id=”3″]

Podsumowanie

Pamiętaj, że reklama z wyższym wskaźnikiem trafności ma wyższe CTR – czyli wskaźnik kliknięć w stosunku do wyświetleń. To z kolei przekłada się na niższe koszty. Poza tym nie od dziś wiadomo, że reklamy z wyższym wskaźnikiem trafności są przez Facebook’a faworyzowane. Praktycznie nigdy nie przestawaj eksperymentować z reklamami. No chyba, że za każdym razem Twoje reklamy mają wskaźnik trafności na poziomie 10.

Czy jesteś skrytoczytaczem? 🙂

Mam nadzieję że nie! 🙂

Zatem jeśli podoba Ci się ten wpis i uważasz, że jest wartościowy to…
Udostępnij go!

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj