Walentynkowa kampania reklamowa

Walentynkowa kampania reklamowaWalentynki zakorzeniły się już na tyle dobrze w polskiej tradycji, że nie można o nich zapomnieć planując walentynkową kampanię reklamową. A jakie branże święcą tutaj triumfy?

Oczywiście restauracje, kina, sklepy z upominkami, kwiaciarnie, księgarnia, kawiarnie, hotele, sklepy z bielizną, branża erotyczna. Wymieniać można bardzo długo, ponieważ praktycznie każda branża może próbować zarobić na Walentynkach. Ale aby sprzedać produkt lub usługę jaką mamy do zaoferowania z okazji Walentynek musimy dotrzeć do odpowiednich odbiorców. Bo co z tego, że mamy super ofertę, jeśli nikt się o niej nie dowie…

Targetowanie walentynkowej kampanii reklamowej

Najlepiej użyć do tego celu mediów społecznościowych, a konkretnie Facebooka. Konfigurując reklamę można kierować ją do osób, które są w związkach, niedawno zaręczyły się, itp. Wybierając zaręczonych mamy do wyboru osoby zaręczony 3 miesiące temu, pół roku i rok temu.

Dla przykładu na próbę wybrałem w lokalizacji Opole +40 km a w szczegółowym targetowaniu osoby „niedawno zaręczone”. Wiesz ile takich osób jest w Opolu? Facebook mówi, że mniej niż 1000. Prawda, że fajna grupa docelowa? Pamiętaj, że ważna jest nie ilość odbiorców, a jakość – czyli osoby o konkretnych zainteresowaniach dopasowanych do mojego celu reklamowego.

Można też szukać osób, które są „krótko po ślubie”, które w wydarzeniach z życia określiły zawarcie „nowego związku”. Parametrów targetowania reklam jest bardzo wiele. Ważne są pomysły na ich wykorzystanie i dotarcie do określonej grupy docelowej. A grupę docelową wybieramy w opcjach szczegółowego targetowania reklam.

Nie zapominaj też, że masz jeszcze do wyboru wiek odbiorców  reklamy i płeć, a to też duże możliwości odpowiedniego przekazu reklamowego. Inny do kobiet, a inny do mężczyzn. Będzie się on też różnić w zależności od wieku.

szczegolowe_targetowanie_reklam

Szczegółowe opcje targetowania reklam na Facebooku

Konkurs walentynkowy na Facebooku

Zacznijmy od tego, że nagroda w konkursie powinna być dla odbiorcy na tyle atrakcyjna, aby zdecydował się na udział w konkursie. Najczęściej są to romantyczne kolacje dla dwojga czy też wyjazdy na weekendy – rzecz jasna dla dwojga.

Co może być konkursem? Określony próg zakupów w Twoim sklepie, romantyczne selfie, zdjęcie z maskotką firmy, zabawne zdjęcie wykonane na tle ścianki z logo firmy czy też udostępnienie określonego posta na swojej osi czasu i napisanie kilku zdań np. o tym dlaczego akurat tu chcemy spędzić Walentynki. Uwierzcie, że pomysłów mogą być setki. Te powyżej przyszły mi do głowy w czasie pisania tego artykułu. A gdyby na spokojnie zastanowić się jaki konkurs walentynkowy można zrobić, to na pewno lista byłaby dużo dłuższa…

Ale do rzeczy. Co zazwyczaj trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie. Trzeba wykonać określoną czynność, czyli zamieścić zdjęcie czy udostępnić post. Następnie zazwyczaj trzeba polubić fanpage, który jest organizatorem konkursu. A później zebrać jak najwięcej lajków pod zdjęciem czy też udostępnionym postem. Tyle. Zasady konkursu są więc proste. Ale najważniejsze – jak pisałem na początku – nagrody. Muszą być na tyle atrakcyjne, aby zachęciły do udziału w konkursie.

[FM_form id=”3″]

Co powinno być zawarte w przekazie reklamowym?

W Walentynkowej kampanii reklamowej warto postawić na kreatywne fotografie i hasła. Jasny i konkretny przekaz, który będzie zawierać emocje. Pamiętaj, że to one najlepiej sprzedają. Przekaz reklamy powinien jasno odwoływać się do Walentynek i wywoływać pozytywne skojarzenia. Ważny jest też regulamin. To element konkursu, którego nie możesz pominąć, ponieważ w przypadku niejasności – to w oparciu o ten dokument będziesz wyjaśniać wszystkie spory z uczestnikami. A takie mogą zdarzyć się zawsze, dlatego warto skonsultować go w prawnikiem, aby uniknąć problemów podczas wyłaniania zwycięzców konkursu.

Walentynkowa kampania reklamowa

Pamiętaj, że mimo iż coraz więcej osób uważa, że Walentynki to święto handlu, to i tak znajdzie się spora grupa osób, która będzie je obchodzić i możesz do nich dotrzeć, aby to właśnie w Twojej firmie dzięki nim zwiększyć sprzedaż.

Możesz też na przekór Walentynkom ogłosić, że np. u Ciebie w restauracji organizowane będą AntyWalentynki. Jakby nie patrzeć, to single są pozostawione same sobie w Walentynki, ponieważ każdy skupia się na parach. A single, to może być też świetna grupa docelowa. Cóż, pomysły podrzucam pod rozwagę, a Ty sprawdź i przemyśl, co może sprawdzić się u Ciebie.

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj