pozycjonowanie, strony internetowe

Tworzysz nową stronę? Unikaj takich rad jak ognia!

office-594132_1280Jeśli jesteś na etapie tworzenia nowej strony internetowej to pamiętaj, że konsultacje z zakresu SEO zawsze pomogą Ci sprawę nowej strony pozytywnie doprowadzić do końca.

Każda próba zmiany strony internetowej powinna zostać sprawdzona przez specjalistę od pozycjonowania zanim jeszcze trafi do sieci. A jak trafi – to czasem może być już za późno, aby uratować pozycje. Przekonało się o tym w bardzo drastyczny sposób kilku moich Klientów, którzy zmienili strony na nowe i dopiero kilka miesięcy po zmianie zaczęli zastanawiać się czy zmiana była dobra. Gdy robiliśmy analizę tego co było i tego co jest obecnie – to zazwyczaj każdy łapał się za głowę i pytał „co teraz zrobić, aby wrócić do tego co było?”. A wrócić nie jest już tak łatwo. Poniżej wyjaśnię dokładnie dlaczego.

Wyobraź sobie sytuację, że przychodzić do firmy, która zaprojektuje Ci stronę internetową. Najczęściej pracownik działu sprzedaży tejże firmy próbuje Ci sprzedać coś, co ma być atrakcyjne dla odbiorcy. Zazwyczaj słyszysz, że „strona będzie nowoczesna, przyjazna dla odbiorcy, atrakcyjna, będzie miała niepowtarzalną szatę graficzną, itd…”. Wymieniać można by jeszcze przez kartkę A4 co najmniej…

Ale czy ktoś w tym momencie bierze pod uwagę wytyczne Google? Jeśli właściciel firmy wie, że są jakieś wytyczne Google, to zapyta o to. Ale czy wie dokładnie jakie są te wytyczne? Czy samo zapewnienie wykonawcy, że storna będzie przyjazna dla wyszukiwarek wystarczy?

Moim zdaniem nie, ponieważ podczas zmiany starej strony na nową trzeba spojrzeć przede wszystkim na stan obecny, czyli na to na jakich pozycjach jest strona, jaka jest jej struktura i co należy zrobić, aby nie stracić pozycji w Google jakie są. Jeśli na to nie spojrzysz, to może się okazać, że po zmianie strony spadki w wynikach są bardzo duże i odzyskanie ich może zająć wiele czasu. A czasem może być niemożliwe. Dlatego warto konsultować zmiany strony ze specjalistą SEO lub inaczej: specjalistą z zakresu pozycjonowania stron www. Ale na etapie projektowania strony a nie już po zrobieniu jej.

Poniżej kilka przykładów, co proponują projektanci stron www a co odradzają specjaliści od pozycjonowania.

1. Strona bez miejsca na tekst

Projektant: Tekst nie jest potrzebny na stronie. Bez niego będzie lepiej i estetyczniej wyglądać. Na zdjęciach wstawimy kilka napisów, dodamy do nich efekty specjalne, aby wszystko łądnie wyglądało. Jeśli Twoja strona będzie ładnie i estetycznie wyglądać, to będzie atrakcyjna dla odbiorców. Będzie nowoczesna i przejrzysta. Poza tym  jedno zdjęcie mówi więcej niż 1000 słów…

Specjalista SEO:Na stronie musi się znaleźć miejsce na tekst. Bo właśnie dzięki temu tekstowi robot Google widzi co jest na stronie. Im więcej tego tekstu jest i jeśli jest na dodatek unikalny (napisany specjalnie dla Ciebie, a nie skopiowany z innej strony) – to jeszcze lepiej. Strona jest wtedy przez Google uznawana za lepszą i ma większą wartość. Pamiętaj o jednym – jeśli chcesz być na dobrych pozycjach w Google, a nie na szarym końcu na na stronie głównej powinno się znaleźć co najmniej 1000 znaków tekstu. To minimum. 

Pamiętaj o jednym. Projektant będzie się kierował estetyką witryny a nie jej pozycjonowaniem. Wstawienie napisów na zdjęciach – owszem – ładnej wygląda i jest więcej efektów, ale jeśli są one wstawione na stałe za pomocą programu graficznego, to Google ich nie widzi. Co by nie zostało napisane na zdjęciu, to Google ciągle uważa, że to plik graficzny i koniec. Dlatego tak ważne są treści na stronie internetowej, bo to właśnie je widzi robot wyszukiwarki.

Pamiętaj, że jedno zdanie tekstu i galeria to zdecydowanie za mało, aby Google uznał stronę za wartościową i aby zaistniała ona na szczycie wyników wyszukiwania.

 

2. Strona typu „Landing Page” lub „One Page”

Projektant:Taką stronę wystarczy przewinąć w dół, aby ją przejrzeć. To bardzo nowoczesne strony, które świetnie wyglądają. Klient nie będzie musiał klikać, tylko przewinie stronę i będzie miał wszystko w jednym miejscu. Poza tym strona świetnie dopasowuje się do urządzeń mobilnych, np. smartfonów i dzięki temu większość osób odwiedzających stronę za pomocą smartfonów i tabletów będzie się po niej bardzo łatwo poruszać.

Specjalista SEO:To nie najlepszy wybór. Jeśli marzysz o wysokich pozycjach w Google, to wybór tego typu rozwiązania na stronę główną firmy nie jest najlepszym wyborem. Google będzie widziało tylko jeden link (adres domeny), i żadnych podstron. Mimo, że strona może zawierać unikalny tekst i zarazem dobry jakościowo, to nie ma za dużych szans na osiągnięcie dobrych pozycji. Tego typu rozwiązanie można zastosować na stronę produktową, aby uzupełnić swoją stronę o landing page poświęcone konkretnemu produktowi, ale nie jako stronę główną firmy.

Dlaczego opinie są tak różne? Dlatego, że Google widzi tę stronę jako stronę bez żadnych podstron. Mamy tu bardzo ograniczoną liczbę słów kluczowych (nie ma podstron) i nie mamy tez pola manewru jeśli chodzi o zróżnicowanie tytułów podstron oraz nagłówków H1, H2, itp. Mamy tylko jedną stronę i bardzo ograniczone możliwości pozycjonowania strony. Mimo, że ładnie będzie wyglądać, to nie osiągnie pierwszych pozycji.

Co innego jeśli robisz stronę produktu lub usługi na którą kierujesz ze swojej strony. Wtedy takie rozwiązanie ma jak najbardziej sens, ponieważ masz stronę z podstronami, a landing page jest tylko uzupełnieniem.

 

3. Strona we Flashu

Projektant:Strona będzie bardzo atrakcyjna. Ruchoma i interaktywna. To jedna z nowocześniejszych technologii. Strona naprawdę będzie atrakcyjna dla internautów, ponieważ będą widzieli, że jesteście Państwo nowoczesną firmą, która stawia na nowoczesne rozwiązania informatyczne.

Specjalista SEO:Nie rób takie strony. Mimo, że może świetnie wyglądać i przyciągać wzrok, to nie podbijesz wyszukiwarek z taką stroną. Dlaczego? Dlatego, że Google nie jest w stanie zaindeksować flasha, czyli inaczej mówiąc, nie zobaczy co masz na stronie, jakie teksty, itp. A strona nie zaindeksowana przez Google, to strona której nie ma. Możesz zrobić jakiś drobny element we flashu, ale nie całą stronę. 

Dlaczego tak twierdzi specjalista od pozycjonowania? Dlatego, że takiej strony nie można zoptymalizować. Podobnie jak w przypadku strony typu „landing page”  – Google widzi tylko jeden adres (domenę) strony we flashu. Reszta jest zapisana w czymś co można śmiało nazwać filmem, który odtwarzasz i poruszasz się po nim i Google nie widzi wszystkiego co się tam dzieje. Owszem, Google może nieco informacji wyciągnąć z flasha, ale nie tyle ile chcesz i nie tyle aby wystarczyło na osiągnięcie dobrych efektów pozycjonowania.

 

Jakie więc z tego wnioski?

Optymalizacja strony to konieczność do uzyskania dobrych wyników w pozycjonowaniu. Pomyśl o tym, czy będzie można ją przeprowadzić już na etapie projektowania nowej strony, ponieważ po zrobieniu może być za późno. Pamiętaj, że im wcześniej skonsultujesz zmiany ze specjalistą SEO, tym mniej kosztów dodatkowych poniesiesz po zrobieniu i uruchomieniu strony.

Dzięki konsultacjom ze specjalistą ds. pozycjonowania będziesz wiedzieć na jakie elementy Twojej strony zwrócić uwagę i kiedy stanowczo zaprotestować i powiedzieć NIE, aby nie stracić pozycji które są wypracowane.

Jeśli tworzysz nową stronę firmy lub jak to się czasem mówi – odświeżasz starą, to wiedz, że nie chodzi o to aby nowa strona ładnie wyglądała, ale o to, aby przynosiła zyski. A w tym celu niezbędna jest konsultacja ze specjalistą SEO, który jeszcze na etapie projektu wyłapie błędy, które mogą pojawić się podczas tworzenia. Dzięki temu unikniesz dodatkowych koszów i problemów.

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj