facebook, reklama internetowa

Restauracja na Facebooku, i…. co dalej?

Restauracja na facebookuFanpage restauracji na Facebooku to świetna okazja do pokazania klimatu lokalu, gości jacy go odwiedzają i pokazania potraw jakie są serwowane. Fanpage to doskonałe miejsce na prowadzenie akcji promocyjnych. Przedstawię klika przykładów na podstawie zaprzyjaźnionej restauracji, której pomagam i doradzam w prowadzeniu profilu na Facebooku.

 

Od czego zaczynamy? Od założenia konta!

Jeśli wahasz się czy zakładać konto restauracja na Facebooku, czy też nie, to odpowiem jednoznacznie. Tak! Warto! Często właściciele zastanawiają się, czy będą mieli co napisać na profilu, czy im to pomoże, czy przypadkiem nie zaszkodzi. Nie ważne ile rzeczy usłyszysz przeciwko utworzeniu profilu restauracji na Facebooku powiem Ci jedno. Dopóki w tym konkretnym przypadku – czyli w swoim przypadku nie spróbujesz – nie będziesz wiedzieć czy warto czy nie.

trio funpage 1

 

Restauracja „TRIO” założyła profil firmowy na Facebooku w 2011 roku. Na początku wpisy pojawiały się sporadycznie.  Nawet raz na kilka miesięcy. Obecnie profil tętni życiem i przyciąga nowych klientów zdjęciami pysznych potraw. W ciągu ostatnich kilku miesięcy restauracji przybyło ponad 200 nowych fanów na Facebooku.

 

Pokaż swoim fanom co się u Ciebie dzieje.

Nowe dania, wizyty sławnych i znanych osób, zmiany w menu, nowe potrawy, wieczory tematyczne, wydarzenia artystyczne – tym wszystkim możesz pochwalić się na Facebooku. Pokaż swoim fanom, że Twoja restauracja żyje. Pokazuj jej klimat, pokaż wydarzenia, które miały miejsce w ostatnim czasie w formie chociażby relacji z tych wydarzeń. Dzięki temu się wyróżnisz.

trio funpage 2

Napisz co dziś można zamówić na obiad. Przekaż swoim Klientom jakie jest danie dnia i jak pysznie mogą u Ciebie zjeść. Przypomnij swoim Fanom, że niebawem jest Dzień Kobiet, Dzień Matki, czy inne święto – które mogą u Ciebie spędzić. Może o tym nie wiedzą? A może pamiętają np. o Dniu Matki czy Dniu Ojca, ale nie przyszło im do głowy, że to świetna okazja, aby ten dzień spędzić na obiedzie czy kolacji w Twojej restauracji?

 

Zamieszczaj na profilu jak najwięcej zdjęć.

trio funpage 3Zainwestuj w dobry aparat fotograficzny. Dziś smartfony z „wyższej półki” robią również bardzo dobre zdjęcia. Ale jeśli samodzielnie trudno jest Ci zrobić dobre zdjęcie – to zainwestuj w dobrego fotografa, który zrobi Ci zdjęcia potraw podczas sesji. Takie zdjęcia możesz później regularnie wrzucać na stronę restauracji na Facebooka.

Prezentacja zdjęcia potrawy dnia to też doskonała okazja do tego, aby zachęcić do wizyty w restauracji i spróbowania dania, które jest nowością, którego prawdopodobnie nigdy wcześniej nie miałeś / miałaś okazji spróbować.

A pamiętaj, że jedno zdjęcie powie Ci więcej niż 1000 słów. Dobrze wykonane i obrobione zdjęcie będzie kusić Twoich Klientów i w końcu skuszą się i spróbują jak nie tego, to innego dania z Twojego menu. A o to przecież chodzi?

 

Zmierzaj do konwersji, czyli do ściągnięcia Klienta do restauracji.

Konto na Facebooku dla samego prowadzenia go nie ma najmniejszego celu i sensu. Pamiętaj, że zawsze każde Twoje działanie jakie podejmujesz na Facebooku powinno być powiązane z celami jakie chce osiągnąć restauracja. Chcesz aby Twój lokal odwiedzało więcej osób – działaj aby osiągnąć ten cel. Chcesz dotrzeć do firm, które mogą zamówić u Ciebie catering na imprezę firmową – do nich dotrzesz również, ale innymi sposobami. Chcesz zachęcić Klientów do udziału w wieczorze tematycznym? Przekonaj ich do tego, że będą się na nim dobrze bawić.

Pamiętaj, że Facebook może być doskonałym narzędziem do pozyskiwania nowych Klientów, tylko musisz to umiejętnie robić. Koniecznie pokazuj argumenty, które przemawiają na Twoją korzyść. Jeśli obiad jaki proponujesz można tylko u Ciebie nabyć w tej cenie – zaznacz to. Jeśli nikt inny nie serwuje takich dań – napisz o tym. Jeśli tylko u Ciebie jest impreza na dany temat – powiedz o tym swoim Klientom.

 

Odpowiadaj na wpisy i komentarze Klientów. Organizuj konkursy.

trio funpage 4Nie chodzi tu o informacje na zasadzie „Dziękujemy za wpis”, czy „postaramy się następnym razem”. Pamiętaj, że Twoi Klienci oczekują konkretów. I jeśli tu – na Facebooku – zapewnisz im te konkrety, to na pewno stwierdzą, że również w lokalu mogą liczyć na fachową i rzetelną obsługę.

Warto również organizować konkursy dla fanów. W końcu po to masz profil na Facebooku, aby komunikować się z osobami, które „zalajkowały Cię”. Konkurs walentynkowy, konkurs z okazji dnia chińskiego, konkurs na Dzień Kobiet. To doskonałe okazje, aby zaangażować swoich fanów do wzięcia w nim udziału. A nagroda? Hmm, zastanów się jaki jest koszt dobrego obiadu czy kolacji i skalkuluj jaką reklamę będziesz mieć ze tę cenę. Zazwyczaj osoba która wygrywa konkurs chwali się swoim znajomym, napisze pozytywną opinię. Czy koszt rzędu 50 – 100 zł jest dużym kosztem za reklamę, która dotrze do wszystkich znajomych zwycięzcy konkursu i do Twoich Fanów ? Jest to też okazja do pozyskania nowych „lajków” oraz do promocji profilu na Facebooku.

 

Skorzystaj z reklam!

Jeśli zależy Ci na ciągłym zwiększaniu ilości fanów – pomyśl o reklamie na Facebooku. Reklama może dotyczyć samego Fanpage czy też konkretnego wydarzenia. Ale co jest ważne? Obok reklamy którą wyświetlasz pojawia się zdjęcie znajomego osoby, która widzi reklamę. Zwiększa to konwersję. To tak jakby ta osoba, które zdjęcia pojawi się z komunikatem „Twój znajomy …. lubi tę stronę / był tutaj”. Czy taka informacja Cię nie przekona? Przecież to tak jakby ta osoba powiedziała Ci „byłem tu i było świetnie”.

Budżet reklamowy nie musi być duży. Wystarczy na początek 100 – 200 zł. Oczywiście możesz w reklamę zainwestować nawet 2000 zł, ale wszystko zależy od grupy docelowej. Reklamę możesz ściśle dopasować do profilu swoich Klientów, dzięki czemu pieniądze zainwestowane w reklamę będą trafnie zainwestowane. A kontrolę nad inwestycją ułatwią Ci raporty na Facebooku.

Co myślisz o tych metodach promocji? Czy już z nich korzystałeś? A może potrzebujesz pomocy z prowadzeniu profilu na Facebooku? Jeśli tak, to zapraszam do kontaktu!

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj