Google AdWords, reklama internetowa, remarketing, sklepy internetowe, strony internetowe

Remarketing w sklepie internetowym? Oto sprawdzone pomysły – cz. 2

remarketing w sklepie internetowymDziś druga część możliwości jakie daje nam remarketing. Pierwszy wpis znajdziesz tutaj: Remarketing w sklepie internetowym? Oto sprawdzone pomysły – cz. 1. Jeśli nie czytałeś poprzedniego wpisu – koniecznie go przeczytaj jako uzupełnienie lub rozpoczęcie obecnego.

A oto kolejne możliwości:

Dotrzyj do Klientów reagujących na bonusy i promocje

Co mam tutaj na myśli? Rodzimi Klienci często bardzo szybko reagują na słowa związane z promocją. Na pewno w swoim sklepie masz dział, w którym zamieszczasz oferty promocyjne lub oferty do których dodajesz jakieś bonusy. Oznacz tę kategorię odpowiednią listą remarketingową w AdWords. Dzięki temu masz możliwość dotarcia do Klientów przeglądających właśnie te kategorie lub działy w Twoim sklepie.

Analogicznie możesz postępować z innymi działami, np. wyprzedaży czy końcówek serii. Pamiętaj o jednym – promocje należy kierować do Klientów, którzy przeglądają promocje. Wtedy masz większą możliwość nakłonienia takiego Klienta do powrotu do sklepu i do zakupu. Zdecydowanie większą niż tego, który tylko raz był na Twojej stornie.

Usuwaj przypadkowych Klientów

Zapytasz, jak rozpoznać, że dany Klient, jest przypadkowy? Przypadkową osobą może być np. ktoś kto odwiedził Twój sklep, ale otarł się tylko o stronę główną sklepu i nic więcej nie przeglądał. Ten internauta w Twoim sklepie powiększył tylko „współczynnik porzucenia strony”. Dzięki remarketingowi można wyeliminować takie osoby i nie wyświetlać im reklamy. Niewątpliwie jest to oszczędność kosztów na Twoich kampaniach w Google AdWords.

Oznacz odpowiednio użytkowników, którzy chcą wiedzieć więcej.

No tak, ale zapytasz kto chce wiedzieć więcej? Jeśli masz w swoim serwisie dział, w którym przedstawiasz odwiedzającym Twoją stronę dodatkowe informacje – np. technologię w jakiej wytwarzasz swoje produkty, informacje historyczne o swojej branży lub po prostu treści poradnikowe, które często zamieszcza się na stronie internetowej podczas prowadzenia działań SEO (pozycjonowania organicznego). Być może masz nawet zbudowane tzw. strony zapleczowe z różnego rodzaju poradnikami? Warto wtedy otagować tego typu strony kodami remarketingowymi i docierać do użytkowników, którzy interesowali się konkretną tematyką. Masz dużą szansę przekonać ich do tego, aby zostali Twoimi Klientami.

Wyłap użytkowników odwiedzających Twoje inne strony

Jeśli prowadzisz wiele działań sprzedażowych, np. masz uruchomione strony landing page dla konkretnych swoich produktów, to możesz również je otagować kodami remarketingowymi. Dzięki temu możesz np. kierować do swojego sklepu użytkowników, którzy odwiedzali inne Twoje strony i tam zapoznawali się z Twoją ofertą.

Podziękuj za dokonane zakupy

Może kampania tego typu nie doprowadzi od razu do zakupu poprzez kliknięcie w link, ale na pewno pozytywnie zbuduje Twój wizerunek. I co więcej, kampania tego typu nie będzie droga, ponieważ reklamę wyświetlić dla swoich Klientów np. tylko 2-3 razy dziennie przez kilka dni po zakupie. Wizerunkowo kampania będzie na pewno bardzo pozytywna.

Daj kupon rabatowy poprzez kampanię

I w tym przypadku odwołując się do punktu powyżej, możesz dziękując za zakupy, np. dać kolejny kupon rabatowy Klientowi. Dzięki temu być może do Ciebie wróci jeśli jeszcze kilka razy w ciągu najbliższego miesiąca przypomnisz mu się z kuponem rabatowym. Możesz też np. otagować listę osób, które dokonują rejestracji w sklepie po raz pierwszy i im dać za pomocą kampanii remarketingowej kupony rabatowe. Jest to doskonały sposób na zachęcenie Klienta do dokonania zakupów.

Zachęć do polecenia Twojego sklepu innym

Z racji tego że masz możliwość wyłapania osób, które dokonały zakupu w Twoim sklepie – to możesz zastosować reklamę za pomocą której spróbujesz przekonać Klienta, który dokonał już u Ciebie zakupu i (zakładamy że) jest zadowolony z Twojej oferty i otrzyma kolejny rabat na zakupy jeśli poleci z ciągu 3 najbliższych dni Twój sklep innym. Np. „Poleć nasz sklep znajomym i odbierz 10 zł na zakupy w naszym sklepie”.

Zbieraj adresy e-mail Klientów

Nie od dziś wiadomo, że newslettery i prowadzone za ich pomocą kampanie maja bardzo dużą skuteczność. Możesz np. wyświetlą kampanię wszystkim, którzy zaproponować odwiedzają Twój sklep i w zamian za pozostawienie adresu e-mail zaproponuj im jakiś rabat, bezpłatną dostawę, gratisowy podarunek, itp. Możesz również stworzyć specjalną podstronę (tzw. landing page), na który trafi użytkownik po zapisaniu się do newslettera i dzięki temu wyłapiesz te osoby, które zapisywały się, aby za pomocą kampanii remarketingowej ponownie do nich docierać z kolejnymi informacjami.

Reklamuj użytkownikowi produkt, który oglądał

Na pewno i u Ciebie w sklepie internetowym są osoby, które tylko przeglądają konkretne produkty i nie dokonują zakupu. Oznacz odpowiednio tych użytkowników, a następnie za pomocą kampanii remarketignowej wyświetlaj im reklamy produktów, które oglądali.

 

Podsumowując – remarketing jest potężnym narzędziem

To była  II część przykładów remarketingu który ma ogromne możliwości. Jeśli go odpowiednio skonfigurujemy, to może nam przynieść bardzo wiele korzyści. Warto zwrócić uwagę na to, że kampanię remarketingową można również optymalizować pod kątem wielu czynników, które pozwolą obniżyć jej koszty. Jak można te koszty obniżyć?

  • Modyfikując czas emisji – pamiętaj, że niekoniecznie reklama musi się wyświetlać na okrągło,
  • Capping, czyli limit wyświetleń reklamy na użytkownika – inaczej mówiąc ustalamy jak często dla danego użytkownika ma się wyświetlić reklama (ilość emisji reklamy),
  • Dobór miejsc gdzie wyświetlana jest reklama, np. konkretne strony, portale, fora dyskusyjne. Nie musisz wyświetlać swojej reklamy wszędzie gdzie to możliwe. Czasem nie ma to sensu.

A jak Ty wykorzystujesz remarketing u siebie? Jeśli chcesz się podzielić swoimi pomysłami – zapraszam!

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj