Real Time Marketing na Facebooku na przykładzie Volvo

facebook-140903_1280Trafiłem – jak zapewne wielu z Was – na świetny przykład zabawnej próby kompromitacji firmy Volvo i ich profilu na Facebooku, który zamienił się w działania, jakie przysporzyły dużo pozytywnych opinii producentowi samochodów Volvo. Jest to pokaz działań Real Time Marketing w najlepszym wydaniu – za co oczywiście dla osób prowadzących Fanpage Volvo Car Poland należą się DUŻE BRAWA!

Ale może od początku, czyli od czego się zaczęło.

volvo-car-poland-1Autor – 40-letni mieszkaniec Warszawy, Tomasz Atlowski – zapewne chciał skompromitować lub mówiąc dosłownie – wyśmiać producenta samochodów Volvo i zamieścił na Facebooku (19.08.2015) zrzut ekranu z informacją widoczną obok – że „idzie w sobotę na paintballa”. Na reakcję Volvo nie trzeba było zbyt długo czekać.

volvo-car-poland-2

 

 

 

Następnego dnia około południa pojawiła się odpowiedź zamieszczona przez Volvo. Brzmiała ona następująco: „Wiemy skądinąd, że Tomek Atlowski w najbliższą sobotę wybiera się na paintballa. Tomku, co prawda nie mamy profesjonalnego sprzętu do tego sportu, ale chętnie wypożyczymy Ci na weekend profesjonalny samochód Volvo! Poprosimy o ponowny kontakt w celu ustalenia szczegółów”.

Odpowiedź jaką zamieściło Volvo spowodowała falę pochwał w kierunku osób prowadzących Fanpage. Należy podkreślić, że podejście prowadzących było w pełni profesjonalne i z humorem. Poza tym spowodowało ono ogromny ruch na ich fanpage – związany z tym własnie wpisem. Ponad 19 tysięcy polubień postu oraz prawie 900 udostępnień. Wpis okazał się świetnym viralem.

Przy okazji propozycji składanych przez Volvo również marka Renault próbowała zyskać zainteresowaniu jakie powstało wokół wpisu i zaproponowała autorowi za pośrednictwem Facebooka pełny bak paliwa. Była to zapewne odpowiedź na wpis autora, który poinformował, że posiada już środek lokomocji i nie jest zainteresowany propozycją Volvo.

volvo-car-poland-3

Odezwał się również Mercedes-Benz Polska.

volvo-car-poland-4

Propozycje były również ze strony warsztatów samochodowych, hurtowni części samochodowych gotowych dostarczyć części do wskazanego warsztatu samochodowego, gdyby „coś w drodze na paintball nie pykło”. Odezwały się ubezpieczalnie, firmy organizujące eventy, firmy sprzedające bieliznę…. Jednym słowem – cały przekrój branż jakie działają na polskim rynku podpiąć się pod wpis Volvo skierowany do Tomka Atlowskiego. Każdy proponował coś od siebie. Był nawet wpis osoby, która napisała, że korzystając z dużego ruchu na stronie informuje, że ma do sprzedania niebieskie punto w gazie.

Jakby nie patrzeć, wpis – z początku zupełnie niewinny – zrobił furorę. Na pewno ani sam autor – ani tym bardziej Volvo nie spodziewało się tego co się może zadziać. A działo się. Był to – a w zasadzie jest świetny przykład Real Time Marketingu. Tylko pozazdrościć dla Volvo pomysłu na humorystyczną odpowiedź na wpis Tomka, który można powiedzieć, że był nieco prowokacyjny pod kierunkiem Volvo. Ale i Tomkowi należy pogratulować pomysłowości – bo nikt wcześniej nie napisał do Volvo w prywatnej wiadomości jakie ma plany na weekend.

Wpis na Funpage Volvo dostępny jest tutaj.

 

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj