Pozycjonowanie lokalne – jak to działa? Poradnik

ipad-632394_1280Prowadzisz warsztat samochodowy, restaurację czy też salon masażu? A może salon kosmetyczny? Jeśli Twój potencjalny Klient Cie szuka, to patrzy na 3 główne czynniki. Chce aby było: blisko, tanio i zarazem dobrze pod kątem jakości usługi. I tutaj naprzeciw wychodzi nam wyszukiwarka Google, która już jakiś czas temu opracowała rozwiązanie, które na postawie naszej lokalizacji sugeruje nam w wynikach wyszukiwania miejsca znajdujące się w naszej okolicy. To nic innego jak pozycjonowanie lokalne.

Co zrobić aby znaleźć się na tej liście miejsc, czyli w tzw. pozycjonowaniu lokalnym? Zapraszam do lektury artykułu. Na pewno znajdziesz tu odpowiedź na to pytanie.

Czy warto być obecnym w lokalnych wynikach wyszukiwania?

Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Warto, warto i jeszcze raz warto. I nie mówię tak dlatego, że zajmuję się świadczeniem usług pozycjonowania, tylko dlatego, że wynika to ze statystyk. Statystyki te powstały w o badania zachowań użytkowników wyszukujących informacje o lokalnych usługach. I tak:

 • 3 na 4 użytkowników którzy szukali lokalnych usług dokonało w późniejszym okresie zakupu w lokalnej firmie, którą znaleźli,
 • 4 na 5 użytkowników smartfonów i tabletów szuka lokalnych usług i produktów,
 • 2 na 4 użytkowników podczas podróży szukało w internecie lokalnych usług.

Czego najczęściej szukamy?

Osoby korzystające z komputerów szukają najczęściej:

 • 24% – restauracje,
 • 24% – sklepy,
 • 21% – usługi,
 • 11% – zdrowie i fitness,
 • 13% – rozrywka,
 • 4% – podróże,
 • 3% – usługi finansowe.

Podobnie jest w przypadku osób korzystających ze smartfonów.

SZUKASZ NARZĘDZI I ROZWIĄZAŃ, KTÓRE POMOGĄ CI W PRACY?

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami!   Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj sprawdzone wskazówki i rozwiązania.

Wyrażam zgodę na zapisanie się do newslettera (w każdej chwili mogę wypisać się).

Pozycjonowanie lokalne – co jest ważne?

Najważniejsze czynniki, to odpowiednia optymalizacja strony oraz właściwa ilość linków prowadzących do niej. W pozycjonowaniu lokalnych możliwe jest samodzielne prowadzenie go. Warto tylko zwrócić uwagę na czynniki, które są specyficzne podczas pozycjonowania lokalnego.

Jak działa wyszukiwarka Google kiedy szukasz lokalnej firmy?

Na pewno już nie raz dało się to zauważyć czy to w laptopie, czy też na smartfonie. Jeśli szukasz jakiejś firmy i wpisujesz tylko branżę, np. „salon kosmetyczny”, to Google w wynikach wyszukiwania wyświetli Ci firmy, które są najbliżej Ciebie. Przykład widać na zdjęciu poniżej.

pozycjonowanie lokalne

Wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Aby otrzymać wyniki dla innego miasta w pasku „narzędzia wyszukiwania” na górze zmień swoją lokalizację z „opola” na inną miejscowość. Wtedy możesz szukać informacji o firmach w innym mieście.

 

Jak widzisz wpisałem w wyszukiwarce Google słowo „salon kosmetyczny”. W odpowiedzi otrzymałem w pierwszej kolejności wyniki z map Google, czyli nic innego jak informacje o lokalnych firmach jakie są najbliżej mojej obecnej lokalizacji. Moja lokalizacja jest zaznaczona za pomocą niebieskiego kółka na mapie. Wskazałem Ci ją dodatkowo, aby nie umknęła. Jak widzisz, Google w w pierwszej kolejności wskazuje mi firmy znajdujące się najbliżej mnie. Dodatkowo informuje mnie czy są widoczne opinie na temat danej firmy w Google oraz w jakich godzinach jest czynna firma. Widzę też jaka odległość mnie dzieli od firmy.

Co jeszcze? Jeśli chcę, to mogę przejść na witrynę tej firmy jednym kliknięciem, klikając odpowiedni przycisk. Jeśli nie znam miasta – mogę wyznaczyć trasę do tego miejsca. Sam często korzystam z tego rozwiązania będąc w innych miastach jeśli szukam miejsca gdzie mam dotrzeć, np. sali szkoleniowej czy też firmy gdzie jestem umówiony na spotkanie.

I jeszcze przykład dla wyników wyszukiwania mechanika. Te małe czerwone punkciki na mapce, to lokalizacje różnych warsztatów samochodowych. Jeśli chcesz znaleźć inny warsztat niż te podpowiadane przez Google możesz kliknąć w przycisk na dole „Pokaż więcej wyników wyszukiwania dla: mechanik” i zobaczysz wtedy mapę Google a na niej listę wszystkich firm w pobliżu.

pozycjonowanie lokalne 9

Obecność w Mapach Google

Inaczej usługę tę można nazwać Google Moja Firma. Umożliwia ona tworzenie tzw. stron wizytówek firm działających na lokalnym rynku. Dzięki temu rozwiązaniu masz duże szanse na to, aby znaleźć się w wynikach wyszukiwania na lokalne słowa kluczowe.

Zakładanie strony wizytówki w Google Moja firma jest bardzo proste i przebiega bardzo szybko. Konieczne a nawet obowiązkowe jest posiadanie konta w usłudze Gmail. Jeśli spełniasz ten warunek – to założyć stron e wizytówkę swojej firmy w kilku krokach. Na marginesie dodam, że wiele firm za tę usługę żąda 300, 500 a nawet 700 zł jednorazowej opłaty. Sam mam na skrzynce mailowej co najmniej kilka maili z ofertami opiewającymi na podobne kwoty – mimo iż od dawna jestem widoczny na mapach Google. Ale po co tyle płacić – skoro możesz zrobić to bezpłatnie?

A więc do dzieła:

SZUKASZ NARZĘDZI I ROZWIĄZAŃ, KTÓRE POMOGĄ CI W PRACY?

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami!   Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj sprawdzone wskazówki i rozwiązania.

Wyrażam zgodę na zapisanie się do newslettera (w każdej chwili mogę wypisać się).

Krok 1: Wchodzimy na stronę www.google.pl/miejsca/ i logujemy się za pomocą konta Gmail.

Krok 2: Po zalogowaniu klikamy przycisk „utwórz stronę” znajdujący się na górze w prawej części strony.

Krok 3: Wybieramy odpowiedni rodzaj naszej firmy, a do wyboru mamy te widoczne poniżej.

lokalne pozycjonowanie1

 

Krok 4: Już po wyborze typu firmy podajemy jej nazwę. Po co? Może się zdarzyć tak, że dane teleadresowe Twojej firmy są już umieszczone w Google i zostanie wskazany adres firmy oraz dane kontaktowe, które wystarczy potwierdzić. Jeśli natomiast nie stanie się tak po wpisaniu nazwy firmy – powinniśmy dodać wszystkie informacje o swojej firmie.

lokalne pozycjonowanie 2

Jak widzisz po wpisaniu nazwy firmy / organizacji – pojawiają się jej dane kontaktowe. Teraz wystarczy kliknąć je i potwierdzić dane.

Krok 5: Jeśli jednak nie można znaleźć Twojej firmy w danych Google nie pozostaje nic innego jak podać jej pełne dane. Zdarza się w często w przypadku nowo powstałych firm. W przypadku firmy, która działa już jakiś czas na rynku nie powinno być problemu.

pozycjonowanie lokalne 3

Tutaj widzimy przykład, kiedy w danych Google nie widać informacji o Twojej firmie. Jeśli wprowadzona nazwa jest prawidłowa – kliknij na dole w link mówiący, że dane są prawidłowe i „chcę podać pełne informacje o firmie„. Wtedy będziesz mieć możliwość uzupełnienia danych firmy.

Krok 6: Dodajemy pełne dane firmy – w przypadku gdyby ich nie było w Google.

pozycjonowanie lokalne 4

Pamiętaj, aby podczas wprowadzania tych danych nie pomylić się. Ważne jest też określenie czy obsługujesz Klientów w swojej siedzibie, czy w ich siedzibie. Tylko nie zapomnij wtedy o określeniu na podstawie kodów pocztowych na jakich obszarach kraju działasz – czyli mówiąc inaczej, gdzie obsługujesz Klientów.

Krok 7: Jeśli wprowadzisz wszystkie dane widoczne powyżej, Google poprosi Cię o potwierdzenie ich i o potwierdzenie, czy jesteś osobą uprawnioną do zarządzania danymi firmy. Aby przejść dalej – musisz potwierdzić.

Krok 8: W tym momencie posiadasz już stronę w usłudze Moja Firma w Google. Musisz jeszcze potwierdzić, że możesz nią zarządzać, to znaczy, że masz do tego odpowiednie uprawnienia. W tym celu Google wyśle Ci kartkę, że specjalnym kodem weryfikacyjnym na adres Twojej firmy. Zazwyczaj kartka ta dochodzi do firmy w ciągu 7-14 dni. Znajduje się na niej specjalny kod, za pomocą której potwierdzasz swoją wiarygodność dla Google.

pozycjonowanie lokalne 5

Możesz również pominąć weryfikację i wrócić do niej później. Jednak niektóre zmiany i informacje jakie wprowadzasz będą widoczne dopiero jak zweryfikujesz dane swojej firmy.

Krok 9: Oczekując na kartkę weryfikacyjną z Google możesz uzupełnić informacje o swojej firmie. Zachęcam do tego, ponieważ te dane będą przydatne dla Twoich Klientów szukających Cię za pomocą usług Google. Aby edytować / uzupełniać informacje o firmie najlepiej kliknij przycisk „Edytuj”.

pozycjonowanie lokalne 6

 

Szczególnie istotne informacje jakie warto uzupełnić to:

 • Kategorie – koniecznie podaj każdą jaka pasuje do Twojej działalności,
 • Godziny – tutaj określ w jakich godzinach działa Twoja firma,
 • O firmie – napisz tutaj czym się zajmujesz i jakie oferujesz usługi,

pozycjonowanie lokalne 7

 

Pamiętaj, że dokładny opis Twojej firmy ma pozytywny wpływ na jej pozycjonowanie w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Zapamiętaj też, że utworzenie profilu w Google+ nie wiąże się z kompletnie żadnymi kosztami i stanowi kolejne źródło za pomocą którego możesz dotrzeć do swoich klientów. Co ważne – strony firmowe zakładane w Google są widoczne w wyszukiwarce, dzięki czemu mogą się znaleźć w czołówce wyników wyszukiwania bez ponoszenia żadnych nakładów finansowych.

I w zasadzie teraz nie pozostało Ci nic innego jak czekać na kartkę w Google – jeśli ta opcja została wybrana aby zweryfikować konto. Ale to nie wszytko co daje Ci Google w przypadku lokalnych firm.

SZUKASZ NARZĘDZI I ROZWIĄZAŃ, KTÓRE POMOGĄ CI W PRACY?

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami!   Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj sprawdzone wskazówki i rozwiązania.

Wyrażam zgodę na zapisanie się do newslettera (w każdej chwili mogę wypisać się).

Opinie o Twojej firmie

Nie będą one możliwe od razu, tylko dopiero po weryfikacji. Ale warto pamiętać o tym, że Klienci mogą oceniać firmę i jej usługi w Google+. Średnia i liczba ocen widoczna jest zawsze w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google. Dlatego właśnie moim zdaniem warto zadbać o jak największą ilość pozytywnych opinii o swojej firmie. Ważna jest też ich jakość, czyli kilka zdań napisanych o firmie – a nie tylko informacja „polecam firmę”, itp. To właśnie jakość, czyli inaczej mówiąc unikalność tych opisów ma znaczenie dla pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania Google.

pozycjonowanie lokalne opinie

Opinie mogą być pozytywne i negatywne. Firmy rzadko je monitorują. Tutaj jak widać opinie są sprzed kilku lat. Zazwyczaj niezadowolony klient zdecydowanie chętniej dzieli się opinią, niż zadowolony. Dlatego warto prosić o to tych zadowolonych, ponieważ od nich możesz otrzymać pozytywne opinie.

Pamiętaj też, że dodawanie ocen jest bardzo łatwe. Wystarczy, że klikniesz w link widoczny obok gwiazdek określających jakość usług – aby dodać swoją opinię o firmie. Pamiętaj, że najlepszą reklamą są Twoi Klienci. Nakłoń ich do tego, aby wyrażali opinie o Twojej firmie. W zamian za nie coś im zaoferuj. Może to być rabat na usługi, darmowa kawa w restauracji lub pierwszy darmowy kurs w przypadku taxi. Wszystko zależy od Ciebie i od tego co możesz zaoferować w zamian za pozytywną opinię.

Zapewniam, że warto. Coraz więcej osób sprawdza opinie w Google+ zanim skorzysta z oferty danej firmy. Sam będąc ostatnio na wakacjach sprawdzałem w jakich restauracjach warto zjeść obiad przeglądając opinie w Google. Jeśli były negatywne – rezygnowałem. W przypadku pozytywnych udawałem się do tego miejsca i nie byłem zawiedziony. Opinie pokrywały się w 100% z tym co oferowała dana restauracja. Warto więc dbać o dobre opinie w Google. Pamiętaj, że o dobrą opinię nieraz trzeba poprosić klienta oferując mu coś w zamian. O złą nie musisz go prosić. Sam ją wystawi! 🙂

Prawdziwe dane adresowe

Prawdziwość danych to bardzo ważna rzecz w pozycjonowaniu lokalnym. Jeśli Google nie widzi tego samego zestawu Twoich danych teleadresowych takich jak: nazwa, adres, telefon – to uzna Twoją firmę, za mniej wiarygodną. Dlatego zawsze dbaj o to, aby Twoje dane jakie figurują w różnych miejscach w internecie były wiarygodne. Jeśli nie są aktualne – aktualizuj je wszędzie gdzie to możliwe. Na pewno na tym skorzystasz.

Pamiętaj o optymalizacji strony

Jest to bardzo istotna rzecz – zarówno w przypadku pozycjonowania ogólnopolskiego – że tak je nazwę, jak i w przypadku lokalnego. Zawsze kwestie związane z optymalizacją strony mają bardzo duże znaczenie dla jej pozycji w wyszukiwarkach.

W przypadku pozycjonowania lokalnego warto zadbać o to, aby:

 • w tytule strony znalazło się koniecznie miasto,
 • w nagłówkach znalazło się miasto oraz słowa kluczowe,
 • w treści strony nie zapomnij o umieszczeniu informacji dotyczących Twoich usług w postaci słów kluczowych rozrzuconych w tekście, ale zarazem dopasowanych do treści na stronie,
 • podaj koniecznie na stronie pełny adres i numer telefonu.

Pomyśl o linkach prowadzących do Twojej strony

Jest to bardzo ważna kwestia w przypadku pozycjonowania lokalnego. Linki prowadzące do strony są ciągle ważnym czynnikiem mającym wpływ na pozycjonowanie. Jeśli chcesz być widoczny w wynikach wyszukiwania z lokalnym słowem, np. „mechanik opole” lub ” fryzjer opole”, to pamiętaj, że linki do Twojej strony powinny prowadzić z serwisów o charakterze lokalnym.

Przykładowo jeśli prowadzisz salon kosmetyczny lub fryzjerski w Opolu dobrze byłoby zadbać o to, aby z takich stron do Twojej strony prowadziły linki:

 • www.24opole.pl/baza_firm.html
 • www.opole.dlastudenta.pl/informator/
 • www.panoramaopolska.pl/katalog-firm

Zazwyczaj możesz do takich stron dodać samodzielnie wpis do katalogu. Czasem wpis jest jednorazowo płatny. Zdarza się też tak, że wpisy dodaje administrator strony. Wtedy najlepiej skontaktować się z nim mailowo i poprosić o dodanie wpisu z linkiem do Twojej strony.

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj