Optymalizacja strony internetowej – 8 sprawdzonych zasad – poradnik

structure-620304_1920Dobrze zoptymalizowana strona internetowa to punkt wyjścia do pozycjonowania. Mimo, że techniki pozycjonowania w zasadzie ciągle się zmieniają wraz z kolejnymi aktualizacjami wyszukiwarki Google, to optymalizacja jest pierwszym krokiem do pozycjonowania.

Powiem nawet, że czasem – jeśli mamy do czynienia z niszowymi branżami – sama optymalizacja strony internetowej pozwala już na osiągnięcie przyzwoitych pozycji w Google, a czasem nawet możemy trafić do czołówki. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas tworzenia strony oraz podczas administrowania nią. W zasadzie większość czynności, które opisuję poniżej możesz wykonać samodzielnie mając dostęp jedynie do panelu CMS strony.

Optymalizacja strony internetowej – lista czynności

1. Tytuł i opis strony

Ważna jest długość tytułu strony (tag TITLE). Nie powinna ona przekraczać 70 znaków i tytuł nie powinien być też krótszy niż 10 znaków. Słowa jakie wpiszesz w tytule strony Google wyświetli w wynikach wyszukiwania kiedy ktoś zobaczy na liście Twoją stronę.

Podobnie jest z opisem strony (tag DESCRIPTION). Nie powinien być on krótszy niż 70 znaków, a zarazem nie dłuższy niż 160 znaków. Jeśli tytuł lub opis będą zbyt długie, to Google w wynikach wyszukiwania wyświetli 3 kropeczki zamiast wpisanego przez Ciebie tekstu.

optymalizacja strony internetowej - tytuł i opis

Wyniki wyszukiwania w Google. Na zdjęciu widać tytuły i opisy stron.

Na rysunku powyżej widzimy TYTUŁY (zaznaczone na zielono) i OPISY stron (zaznaczone na niebiesko). Jak widzisz nie każda z firm prawidłowo wykorzystuje je. A nie należy zapominać, że w tym miejscu – jeśli Twój klient szuka Cię za pomocą wyszukiwarki Google – masz możliwość zareklamować się dla swojego potencjalnego Klienta i powiedzieć mu czym się zajmujesz i dlaczego akurat z Twoich usług ma skorzystać.

Patrząc na zdjęcie powyżej widzimy, że firmy w opisie wstawiają informacje odnośnie godzin otwarcia, adresu, tradycji, itp. Bardzo często również w tytule znajdują się informacje niewiele mówiące w pierwszej chwili. A należy pamiętać, to to właśnie tu powinniśmy użyć słów i argumentów które powinny przekonać szukającego, że to właśnie w nasz link ma kliknąć, ponieważ my zaoferujemy mu usługi na odpowiednim poziomie.

2. Nagłówki H1, H2, H3

Nagłówki są bardzo ważne na stronach internetowych. Przede wszystkim wizualnie poprawiają czytelność strony internetowej i treści na niej zawartych, np. w artykule jaki teraz czytasz nagłówki wykorzystane są do oddzielenia poszczególnych części artykułu, które również są wypunktowane, aby było wiadomo kiedy przechodzimy do kolejnego tematu. To jest ta część wizualna na jaką duży wpływ ma nagłówek.

Ale jest też drugi ważny czynnik dla którego należy używać nagłówków. To wyszukiwarka Google, która podczas indeksowania stron sprawdza jakie treści zawarte są w nagłówkach. I właśnie w tychże nagłówkach możesz używać słów kluczowych, które następnie indeksowane są przez wyszukiwarkę Google i mogą powodować, że na te słowa, które są w nagłówkach H1, H2 lub H3, Twoja strona będzie lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania Google, a być może trafi nawet do pierwszej 10 w Google.

Oczywiście nagłówki nie są jedynym i zarazem kluczowym czynnikiem, który można wykorzystać do pozycjonowania. Ale jeśli dobrze go użyjesz to na pewno będzie to element bardzo pomocny. Pamiętaj przede wszystkim, że nagłówek H1 jest najważniejszy. I właśnie on powinien zawierać tytuł danej strony lub podstrony. Następny pod względem ważności jest nagłówek H2, którego można używać do dzielenia tekstu zawartego na stronie np.: za pomocą śródtytułów. Kolejne są nagłówki H3 i następne. Jednakże każdy z kolejnych nagłówków ma mniejszą ważność dla wyszukiwarki Google.

3. Zdjęcia i grafiki użyte na stronie

Pliki graficzne, to często element o jakim zapominamy podczas optymalizacji. A są one bardzo ważne i pomocne. Pamiętaj, aby zawsze stosować tagi ALT we wszelkich elementach graficznych – to dobre miejsce aby napisać hasłowo co znajduje się na zdjęciu, a zarazem przemycić jakieś słowa kluczowe, które później służą do pozycjonowania. Optymalizacja strony internetowej nie może być prawidłowa jeśli pominiesz pliki graficzne.

Co więcej, warto zastanowić się czy nie zmienić nazw plików graficznych z tej nadanej przez aparat, czyli np. „IMG201507211345.jpg” na takie, które poprawnie opisują co znajduje się na zdjęciu, czyli „mechanik-samochodowy-opole.jpg” lub inna nazwa, która dokładnie opisze zawartość zdjęcia.

4. Przyjazne adresy URL

Dziś w zasadzie większość systemów CMS tworzy adresy podstron, które posiadają tzw. przyjazne adresy URL. Polega to na tym, że adres Twojej strony jest zapisany w takiej formie, że już na pierwszy rzut oka wiadomo o co chodzi. Spójrz na przykład poniżej:

www.strona.pl/?cid=21&category=15&artid=223

Czy ten adres coś Ci mówi? Czy wiesz od razu do jakiej kategorii lub do jakiego produktu lub artykułu na stornie prowadzi? Zerknij więc teraz na przykład poniżej:

www.strona.pl/kontakt

www.storna.pl/kategoria/nazwa-produktu

W przypadku dwóch adresów podanych powyżej jasno widać na jaką podstronę trafisz po kliknięciu w link lub do jakiego produktu czy też kategorii trafimy. Poza tym, przyjazne adresy mają wpływ nie tylko na łatwość zapamiętania przez internautów adresu strony czy też podstrony, ale również polepszają indeksację strony internetowej w Google. Mówiąc wprost – strony zawierające przyjazne adresy URL są lepiej indeksowane niż strony nie zawierające ich.

5. Zadbaj o responsywny szablon strony

wyniki-wyszukiwania-mobilneGoogle straszyło na początku maja 2015r., że strony, które nie są przystosowane do urządzeń mobilnych mogą zniknąć z pierwszych stron wyników wyszukiwania.

Nie stało się tak jednak. Strony ciągle widoczne są wynikach wyszukiwania, jednakże pojawiła się etykietka „na smartfony”, która widoczna jest przy tych stornach, które posiadają wersję mobilną lub też responsywną.

To, że warto przejść na szablon responsywny potwierdzają różnego rodzaju badania i raporty jakie prowadzone są w Polsce. Obecnie co 10 zakup dokonywany jest za pomocą smartfona. Zakupy dokonywane za pomocą urządzeń mobilnych doganiają te, których dokonujemy za pomocą komputerów stacjonarnych czy laptopów. A wydatki na zakupy dokonywane za pomocą urządzeń mobilnych rosną z roku na rok o 30%.

Zazwyczaj większość stron i sklepów powstaje w oparciu o rożnego rodzaju systemy CMS, które umożliwiają zmianę szablonu bez konieczności tworzenia całej strony lub sklepu od nowa. Sprawdź więc, czy możesz u siebie wdrożyć szablon responsywny. Jeśli korzystasz z popularnych systemów, takich jak WordPress czy też Joomla, to może się okazać, że uda Ci się znaleźć bardzo tani a czasem wręcz darmowy szablon responsywny, który można uruchomić w kilka chwil i to niewielkim nakładem czasu. Warto więc zastanowić się nad uruchomieniem strony responsywnej.

6. Zadbaj o unikalne teksty

Teksty na stronach internetowych powinny być unikalne. Powinny mieć też odpowiednią długość, to znaczy, nie powinny być zbyt krótkie. Minimum to 300 – 500 znaków. To minimum oczywiście w sytuacji kiedy chcesz pozycjonować swoją stronę internetową. Jeśli nie zależy Ci na pozycjonowaniu i wysokich wynikach – to tekst może mieć nawet 2-3 zdania.

Te 300 – 500 znaków, to minimum treści jaka powinna znaleźć się na każdej podstronie. Jeśli masz wiele podstron to pamiętaj o tym, że nie należy kopiować tekstów. Powinny być unikalne.

Teksty mogą być oczywiście dłuższe. Im dłuższy tekst – tym lepiej. I nigdy nie kopiuj tekstów z innych stron, np. od konkurencji czy też z hurtowni w której się zaopatrujesz. Wielu odbiorców może kopiować teksty od dostawców, więc zadbaj o to, aby teksty na Twojej stronie były unikalne.

Pamiętaj też o tym, że w tekście powinna przynajmniej raz wystąpić pozycjonowana fraza kluczowa. Możesz stosować odmiany językowe aby łatwiej pisało się tekst.

7. Stosuj wypunktowania i wyliczenia

Zapamiętaj, że im bardziej tekst będzie czytelny i przyjazny dla odbiorcy – tym bardziej Google doceni to i może lepiej indeksować Twoją stronę. Wszelkie formatowania tekstu, które sprawią, że jest on bardziej przejrzysty będą działać na Twoją korzyść. Warto również w wyliczeniach czy wypunktowaniach od czasu do czasu użyć słowa kluczowego. Oczywiście bez przesady – nie przeładowujmy tekstów na podstronach zbyt dużą ilością słów kluczowych, ponieważ po pierwsze będą one nieczytelne, a po drugie Google wyłapie szybko takie rzeczy i odkryje Twoje intencje związane z pozycjonowaniem. Efekt może być odwrotny od tego, którego oczekujesz. Czyli zamiast wysokich pozycji w Google – będziesz daleko, daleko z tyłu…

8. Nie zapomnij o mapie strony

Mapa strony to bardzo ważny punkt podczas optymalizacji. Pamiętaj, że warto tworzyć zarówno mapy dla swoich Klientów – czytelników Twojej strony, jak i dla robota Google. Dla tych pierwszych tworzysz je w formie podstorny, a dla robota Google tworzysz w formie pliku XML. Mapa strony pozwoli Twoich użytkownikom w odnaleźć się na stornie jeśli się zgubią. Również robot Google, jeśli ma dostęp do pliku XML zawierającego strukturę strony – nie chodzi po niej w kółko, tylko dokładnie wie co ma przejrzeć podczas indeksowania strony.

Podsumowanie

Jak pisałem na początku, Google zmienia algorytmy co jakiś czas. Obecnie duży wpływ na indeksowanie strony ma użyteczność i czytelność strony. Ważna jest też szybkość ładowania strony – ponieważ dziś standardem jest ładowanie w ciągu 2-3 sekund. Każda kolejna sekunda podczas ładowania może przeważyć i zwiększyć prawdopodobieństwo porzucenia strony. Warto więc dbać o to, aby Twój potencjalny Klient pozostał na stronie internetowej i nie porzucał jej z błahej przyczyny.

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj