pozycjonowanie, sklepy internetowe, strony internetowe

Na jakich pozycjach jesteś w wyszukiwarce? Kolejne zmiany w algorytmie Google (Phantom 2)

monitor-560634_1280Już się przyzwyczailiśmy, że Google co jakiś czas wprowadza zmiany w swoim algorytmie. Tym razem zmiana algorytmu nosi nazwę „Phantom 2” (wg. obserwatorów branży). Google jak zwykle wypiera się zmian jakie miały miejsce. Jednakże spadki pozycji ewidentnie świadczą o tym, że coś się dzieje.

Jakie zmiany obejmuje ostatnia aktualizacja algorytmu Google?

  • Strony z reklamami i popupami na górze – ponieważ duża ilość stron denerwuje użytkowników reklamami wyskakującymi na górze strony. Google teraz zwraca na to uwagę bardziej niż dotychczas. Zwraca przede wszystkim uwagę na stosunek reklam do treści. Tego typu działania mogą z pewnością mieć wpływ na spadki pozycji w Google.
  • Strony z treścią słabej jakości – to kolejny czynnik, który może mieć znaczący wpływ na wyniki. Koniecznie wypełnij strony rzetelną i wiarygodną treścią, a przede wszystkim interesującą treścią. W innym wypadku grożą Ci spadki pozycji w Google i to znaczące.
  • Strony z Duplicate Content – o czym od dawna wiadomo. Google od dawna zwraca uwagę na duplikowanie treści na stronie www. W przypadku dużych stron wychwycenie zduplikowanej treści jest praktycznie niemożliwe. Ale już za to w przypadku małych stron możliwe i może mieć wpływ na spadki w Google.
  • Intro przy wejściu na stronę www – nie od dziś wiadomo, że wszelkiego rodzaju wejścia na stronę internetową nie powinny zabierać zbyt dużo czasu (oczekiwania) na otwarcie strony. Dlatego też intro na stronie zamiast pomagać – zazwyczaj irytuje internautów.
  • Strony nieprzyjaźnie wyglądające – chodzi o to, że strona powinna być przyjazna dla oka. Powinna mieć dobrą oprawę graficzną, która będzie zachęcać do pozostania na stronie – zamiast odstraszać. Nie ważne jak dobre teksty lub produkty będziesz mieć na stronie lub w sklepie. Jeśli będą nieładnie i nieprzyjaźnie podane to na pewno nie zachęcą do pozostania na niej.
  • Strony zawierające bardzo dużo komentarzy – i tu jest trochę problem, ponieważ nie wiadomo ile komentarzy to za dużo. Ale śmiało można przyjąć, że jeśli większość zawartości Twojej strony to komentarze to masz za dużo komentarzy.
  • Strona zawierająca dużo błędów – a w szczególności jeśli są to tzw. błędy 404 to dla Google jest to wskazówka, że strona jest słaba jakościowo i nie należy jej trzymać na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Możesz sprawdzić w Google Search Console czy Twoje strona nie zawiera błędów w linkowaniu. Jeśli je znajdziesz to usuń je, aby nie stracić w Google pozycji.

Reasumując: zawsze podczas aktualizacji algorytmu Google ktoś traci, a ktoś zyskuje. Miejsce w TOP10 Google jest tylko dziesięć – i to o nie wszyscy się biją. Oczywiście najbardziej wartościowe są te, które są w pierwszej trójce lub ewentualne piątce. Dlatego sprawdzaj na jakich pozycjach jesteś i reaguj jeśli spadają. W przypadku spadków – warto wykonać optymalizację strony jeśli nie była robiona. Czasem zdarza się, że pomaga ona i pozycje wracają. Jeśli to nie pomaga to sprawdź, czy nie dostałeś kary od Google. Być może prowadziłeś jakieś działania związane z pozycjonowaniem za które Google Cię ukarało? Przyczyn może być wiele.

Jeśli nie wiesz dlaczego Twoja strona spadała w wynikach wyszukiwania – skontaktuj się ze mną! Postaram się znaleźć przyczynę spadków. Podpowiem też jak ją usunąć.

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj