Mobile First Indexing – Twoja strona jest gotowa?

Mobile First IndexingJuż w ubiegłym roku Google zapowiadało wprowadzenie nowego czynnika rankingowego, który nosi nazwę Mobile First Indexing. Wcześniej czynnik ten nazywano również Mobile Friendly. I 10 stycznia 2017 roku stało się to faktem.

Tylko urządzenia mobilne?

Nowy czynnik rankingowy – Mobile First Indexing – ma dotyczyć wyników wyszukiwania na urządzeniach mobilnych. Jeszcze w 2015 roku Google sygnalizowało, że strony, które nie są responsywne, mogą tracić swoje pozycje w mobilnych wynikach wyszukiwania. Pisaliśmy o tym w artykule „Czy masz mobilną wersję swojej strony?„. A faktem jest, że liczba użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych rośnie z miesiąca na miesiąc. W grudniu 2016 roku, po raz pierwszy w historii liczba wyszukań na urządzeniach mobilnych przewyższyła liczbę wyszukań na komputerach typu desktop (stacjonarne i laptopy). Nie oznacza to nic innego jak zacząć priorytetowo traktować urządzania mobilne, czyli wszelkiego rodzaju smartfony i tablety.

Ko może ucierpieć najbardziej?

Ucierpieć mogą najbardziej serwisy, które są mobilne nie dzięki responsywności, a specjalnie przygotowanej tzw. wersji mobilnej. Polega to na tym, że na specjalny adres np. m.domena.pl kierowani są użytkownicy, którzy odwiedzają serwis za pomocą urządzeń mobilnych. Dla wyszukiwarki Google domena i subdomena to dwa różne serwisy, dlatego konieczne jest odpowiednie skonfigurowanie strony za pomocą specjalnych tagów (rel=alternate), aby wskazać zarówno mobilną jak i desktopową wersję każdej podstrony serwisu.

Ale i tu może pojawić się problem. Z informacji jakie przekazuje Google wynika, że w przypadku gdy robot wyszukiwarki wykryje wersję mobilną, to może indeksować tylko ją, a wersję desktopową (na domenie głównej) może całkowicie zignorować. I właśnie z tego powodu responsywność wygrywa z wersjami mobilnymi.

Mobile First Indexing – a jeśli nie mam wersji mobilnej strony?

Tu odpowiedź jest prosta. Najbardziej ucierpią te strony, które mają tylko wersję desktopową. Obsługujemy kilka takich stron, które mają jedynie wersję desktopową i monitorujemy ich pozycje w wyszukiwarce Google i widzę, że na pewno od 10 stycznia tracą one nieco na widoczności w Google. Ale bez paniki!

Ważna jest jedna rzecz. Jeśli ze statystyk wynika, że przybywa nam użytkowników mobilnych, to mamy powód do zmartwień. Jeśli natomiast mamy tylko wersję desktopową i z powodu branży w jakiej działamy nasi klienci również korzystają z naszej strony tylko za pomocą tradycyjnych komputerów, to straty w widoczności nie powinny być duże. Warto jednak to monitorować.

Wskazówki od Google, aby być „mobile friendly”

Google przygotowało kilka wskazówek, które na pewno pozytywnie wpłyną na czynnik Mobile First Indexing dla Twojej strony. Google zaznacza też, że zmiany nie są radykalne – a będą wprowadzane stopniowo.

Na pewno nie musisz nic zmieniać, jeśli Twój serwis jest responsywny i treści zarówno dla wersji mobilnej jak i desktopowej są dokładnie takie same. Jeśli natomiast wersja mobilna i desktopowa różnią się, to zwróć uwagę przede wszystkim na dane strukturalne – czy są one poprawne wdrożone dla oby wersji Twojego serwisu, czyli zarówno mobilnej jak i desktopowej. Porównaj też czy treści widoczne na obu wersjach serwisu są dokładnie takie same.

Ważne jest również sprawdzenie, czy wersja mobilna posiada plik robots.txt i czy jest ona dostępna dla robotów. Czasem zdarza się, że w pliku robots.txt zablokowany jest dostęp do wersji mobilnej – wtedy sytuacja dla wyszukiwarki Google wygląda tak, jakby wersji mobilnej nie było.

SZUKASZ NARZĘDZI I ROZWIĄZAŃ, KTÓRE POMOGĄ CI W PRACY?

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami!   Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj sprawdzone wskazówki i rozwiązania.

Wyrażam zgodę na zapisanie się do newslettera (w każdej chwili mogę wypisać się).

Co dalej, co robić?

Przede wszystkim nie panikować! Mobilne wyniki wyszukiwania są na razie ciągle w fazie testów. Ale warto już teraz pomyśleć o przebudowie strony. Jeśli nie jesteś pewny, czy Twoja strona jest przyjazna dla urządzeń mobilnych, to możesz to łatwo sprawdzić. Na końcu wpisu podaję link do narzędzia Google, jakim możesz sprawdzić, czy Twoja strona poprawnie działa na urządzeniach mobilnych.

Pamiętaj jednak o jednym – jeśli będziesz budować nowy serwis, to koniecznie zadbaj o to, aby był responsywny, czyli aby działał pod jednym adresem. Nie warto dziś tworzyć wersji mobilnych opartych na subdomenach.

Poniżej link do narzędzia Google

Google test optymalizacji mobilnej – Czy Twoja strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj