Reklama na Facebooku – skuteczność z małym budżetem

Skuteczna reklama na Facebooku

Czy można robić skuteczne reklamy na Facebooku za 20 zł dziennie? Zapewniam, że tak! I nie jest to skomplikowane.

Czy reklama na Facebooku może być skuteczna przy małym budżecie? No tak, teraz padnie pytanie jaki jest mały budżet i będę musiał odpowiedzieć…

Czy będzie to 1000 zł, 2000 zł czy 3000 zł? Powiem może nieco inaczej. Każdy budżet może być za mały. Nawet 10 000 zł – jeśli nie wiesz co chcesz osiągnąć reklamą. A kiedy nie wiesz co chcesz osiągnąć? Np. wtedy kiedy wydajesz kasę na reklamę, która polega na promowaniu postów na Facebooku za pomocą przycisku „promuj post”. Co daje Ci taka reklama? Co prócz wydanych środków na reklamę?

Jaka jest skuteczna reklama na Facebooku?

Skuteczna reklama na Facebooku to przede wszystkim prawidłowa konstrukcja całej kampanii reklamowej. Sztuka polega na odpowiednim wykorzystaniu narzędzi Facebooka i ewentualnym zastosowaniu kilku sztuczek, dzięki którym koszty Twojej reklamy mogą zamknąć się w kilkunastu złotych dziennie, co miesięcznie da nie więcej niż 500 zł. TAK – za 500 zł miesięcznie można prowadzić całkiem skuteczne kampanie reklamowe na Facebooku. Najlepszym tego przykładem są kampanie, które ja prowadzę dla siebie oraz kampanie, które prowadzę dla moich Klientów.

Grupuj odbiorców

Mam tu na myśli budowanie grup odbiorców. Ale nie odbiorców Twoich reklam, tylko odbiorców, czyli inaczej mówiąc osób, które odwiedzają Twoją stronę internetową i konkretne podstrony. Facebook w tym przypadku daje świetne możliwości grupowania. Możesz np. stworzyć grupę odbiorców, którzy odwiedzają konkretną podstronę z konkretną ofertą Twojej firmy. Co to daje? Możesz wtedy tylko tym osobom wyświetlić reklamę. Nie musisz wtedy zastanawiać się, kto może być zainteresowany Twoim produktem, tylko od razu uderzasz z reklamą do konkretnej osoby. Co więcej, ta osoba zna już Twoją ofertę. Widziała ją na stronie internetowej, a Twoim zadaniem jest teraz tylko zachęcenie jej do skorzystania z oferty, czyli inaczej mówiąc – zakupu produktu lub usługi.

Gwarantuję Ci skuteczność tego typu reklam. Dlaczego? Jak pisałem wcześniej – pokazujesz reklamy osobom, które interesują się Twoją ofertą i już ją znają. Nie musisz komuś tłumaczyć czym się zajmujesz i dlaczego ma kliknąć w link.

Daj odbiorcy coś za darmo

Zapytasz po co? Otóż po to, aby sprawdzić, czy interesuje go Twoja oferta. I na Facebooku i poza nim, jeśli chcesz coś komuś sprzedaż, a jego kompletnie nie interesuje produkt, to Ty tylko tracisz czas. Dlatego, że oferta trafia do klienta, który kompletnie nie jest nią zainteresowany.

Przypomnij sobie, czy do Ciebie nie kierowano kiedyś reklam, które kompletnie Cię nie interesowały? Jaka była wtedy Twoja reakcja? Ok, nie pytam dalej.

Dając Twojemu potencjalnemu Klientowi coś za darmo, np. jakiś artykuł lub poradnik – sprawdzasz czy jest zainteresowany Twoją ofertą, Twoimi usługami czy produktami. W ten sposób dajesz mu się również poznać i zaczynasz zdobywać jego zaufanie. A w tym samym czasie tworzysz niestandardową grupę odbiorców. To grupa osób, która skorzystała z Twojego poradnika czy też artykułu. I co ważne, jest to potencjalny Klient, który już był na Twojej stronie. I do takiej grupy osób  kieruj teraz reklamę. Nie będziesz w tym momencie tracić środków na reklamowanie się wśród osób, które kompletnie nie są zainteresowane Twoją ofertą.

Każdą kampanię reklamową należy podzielić na dwa etapy. Pierwszy etap to przedstawienie się i najlepiej danie czegoś za darmo. Zdobywasz wtedy nie tylko odbiorcę, ale również adres e-mail odbiorcy. Ale nawet jeśli będziesz miał tylko odbiorcę zapisanego do grupy – to już jest to połowa sukcesu – ponieważ wiesz do kogo skierować reklamę. Drugi etap to emisja tej właściwej reklamy. Ale kierujesz ją tylko do wybranych osób – czyli do grupy odbiorców. Zapewniam Cię, że konwersja z reklam kierowanych do grup odbiorców z Twojej strony jest dużo lepsza niż w przypadku kierowania reklam do wszystkich – tylko na podstawie ich zachowań i zainteresowań. Dodam tylko, że dokładnie te same możliwości daje reklama w AdWords – jeśli chodzi o budowanie grup odbiorców.

Testuj różne reklamy, sprawdzaj wskaźniki

Zapytasz po co? Może szkoda czasu i lepiej zrobić jedną reklamę? Nie! Zdjęcie to element reklamy, który przyciąga. To element, na który użytkownik w pierwszej chwili zwraca uwagę. Tworząc reklamę na Facebooku, do jednej reklamy możesz dodać kilka zdjęć. Po co? Po to, aby zobaczyć, które będzie najlepsze. Które z nich uzyska najlepszy wskaźnik trafności. Na temat tego wskaźnika wkrótce napiszę więcej. Ale tak pokrótce – to mówi on o tym czy grupa odbiorców dobrze reaguje na reklamę. Im wyższy ten wskaźnik (w skali  od 1 do 10) – tym lepsza reklama i zarazem grupa odbiorców.

Gdy reklama ma wysoki wskaźnik trafności to jest dużo większa szansa jej wyświetlenie dla większej grupy odbiorców po niższych kosztach. Pamiętaj, że monitorowanie wskaźnika trafności może uchronić Cię przed przepłaceniem za reklamy. Jeśli wskaźnik jakości jest niski, to może się okazać, że reklamy są dużo droższe – nawet kilkanaście razy – niż w przypadku wysokiego wskaźnika.

[FM_form id=”3″]

Skuteczna reklama na Facebooku

Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na tworzenie skutecznych reklam an Facebooku – to zachęcam Cię do śledzenie informacji na moim blogu. Co jakiś czas publikuję informacje o tym jak prawidłowo konfigurować reklamy. Niebawem przygotuję też kilka szkoleń wideo poświęconych tej tematyce.

Tymczasem sprawdź jakie są wskaźniki trafności Twoich reklam i spróbuj je poprawić. Zacznij też koniecznie budować grupy odbiorców. To konieczne – aby nie przepłacać za reklamę. Aha, możesz też docierać do odbiorców reklam na Facebooku na podstawie ich adresów e-mail czy numeru telefonu. Więcej na ten temat piszę w artykule dotrzyj z reklamą do klienta na podstawie jego adresu e-mail lub numeru telefonu.

Sprawdź dokładnie swoje kampanie, ulepsz je i zobacz, że skuteczna reklama na Facebooku może kosztować Cię 20 zł dziennie a nawet mniej.

Potrzebujesz pomocy przy konfiguracji reklam i grup odbiorców? Napisz do mnie!

Imię i nazwisko (wymagane)
Adres email (wymagane)
Adres strony www
Numer telefonu

Akceptuję politykę prywatności serwisu www.mirekmarzec.com

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj