case study, Google AdWords, reklama internetowa

Jak obniżyć koszty reklamy w Google AdWords – case study

statistics-227173_1280Wydaje się, że prowadzenie kampanii w Google AdWords to pestka. Zgadzam się z tym, jeśli podczas uruchamiania kampanii weźmiesz pod uwagę podział całej kampanii na małe grupy reklam. Jeśli tego nie zrobisz – może okazać się, że reklama w Google AdWords będzie Cię drogo kosztować…

I nie straszę tu, tylko pokażę Ci zaraz konkretne przykłady z których wszystko wynika. Posłużę się tutaj kontem jednego z moich Klientów, dla którego najpierw przeprowadziłem audyt kampanii w Google AdWords, a następnie wprowadziłem zalecenia jakie otrzymał ode mnie w audycie.

Powiedzmy, że to co tu znajdziesz możesz potraktować jako takie małe Case Study z zakresu prowadzenia kampanii w Google AdWords.

Audyt kampanii – początek lipca 2015

Klient od pewnego czasu prowadzi działania reklamowe w Google AdWords. W tym czasie samodzielnie prowadził wszystkie kampanie wspierając się ewentualnie infolinią Google AdWords lub informacjami jakie znalazł w internecie.

Stan faktyczny jest taki, że w każdej z 10 kampanii reklamowych nie mamy podziału na grupy reklam. Każda kampania ma jedną grupę reklam, do której wrzucone jest wszystko. Od przysłowiowego mydła po powidło. Na moje pytanie dlaczego tak jest, Klient odpowiedział, że tak jest dla niego wygodniej prowadzić kampanie.

Główne zalecenie: podział każdej kampanii na grupy reklam

Podczas audytu okazało się, że każdą kampanię można spokojnie podzielić na co najmniej 3-4 grupy reklam, które będą zawierać zbliżone do siebie tematycznie reklamy oraz pokrewne słowa kluczowe. Założyliśmy, że ten podział pozwoli Klientowi zaoszczędzić wydatki na reklamę. Ciężko było stwierdzić od razu o ile. To można będzie sprawdzić jak kampania „trochę pochodzi”. Klient stwierdził, że sam nie będzie się w to bawić – tylko zlecił nam wprowadzenie zmian. Wprowadziliśmy je.

Dlaczego trzeba dzielić reklamy na grupy?

Głównie dlatego, że współczynnik CTR (inaczej mówiąc stosunek kliknięć do wyświetleń) ma bardzo duży wpływ na kampanię. Ma on wpływ na wynik jakości, średnią pozycję reklamy w wyszukiwarce i przede wszystkim na cenę za kliknięcie. Pisałem już kiedyś o tym jak Google wylicza cenę za kliknięcie. A w zasadzie zawsze nam chodzi o to, aby pozycja reklamy była jak najwyższa a cena za kliknięcie jak najmniejsza. Wtedy możemy stwierdzić, że reklama nas dużo nie kosztuje.

Jak już pisałem, Klient do jednego worka wrzucał całą kampanię. Nie dzielił jej na grupy reklam dlatego, że… no właśnie, dlaczego? Często na to pytanie Klienci nie potrafią udzielić odpowiedzi. Po prostu tak było wygodnie i wydawało się, że jest OK.

EFEKT ZMIAN: Poprawa CTR o ponad 100% na korzyść Klienta

Może zanim wszystko wyjaśnię, to zerknij na zrzut ekranu poniżej.

kampania google adwords

Już spieszę wyjaśnić co wynika z danych powyżej. Otóż Klient samodzielnie prowadził całą kampanię w oparciu o jedną grupę reklam (to ta na górze oznaczona czerwoną ramką) i wszystkie słowa kluczowe na które wyświetla się reklama oraz wszystkie reklamy miał zebrane razem w jednej grupie reklam.

Jak widać: współczynnik CTR wynosił wtedy 1,44% a średni koszt kliknięcia wynosił 4,88 zł. Łatwo policzyć, że jeśli Kliknięć było 959, to za te kliknięcia zapłacił prawie 4680 zł.

Policzmy teraz jaka byłaby oszczędność Klienta na reklamach gdyby od początku podzielił kampanie na grupy reklam. Dodajemy w tym celu średni koszt kliknięcia jaki jest w pozostałych 4 grupach reklam i dzielimy na 4. Średnio za kliknięcie wyniesie on: 4,42 zł. Jeśli więc tę kwotę pomnożymy razy 959 kliknięć, które miały miejsce, to Klient zapłaciłby 4238 zł.

Ile można więc zyskać na zmianach?

Można zyskać ponad 440 zł mniej – tylko na jednej kampanii reklamowej. Dodam, że firma prowadzi łącznie 10 podobnych kampanii reklamowych i każda miała taką samą strukturę. Zero grup reklam w każdej.

Naszym celem było wprowadzenie podziału na grupy reklam do każdej z nich. Łatwo więc policzyć, że średnio Klient zaoszczędził na wprowadzonych zmianach około 4500 zł. Dlaczego? Przyjmijmy że średnio każda z 10 kampanii dała mu oszczędność około 440 zł.

Ale to nie wszystko. Zmienił się również na korzyść klienta współczynnik CTR. Wcześniej wynosił on 1,44% – kiedy kampania nie miała podziału na grupy reklam. W chwili gdy taki podział wprowadzono każda z grup reklam ma współczynnik na poziomie około 4%. Czyli 2 razy większy niż wcześniej. Lepszy współczynnik CTR ma wpływ na lepsze pozycje reklam oraz na mniejszy koszt reklam jak widać.

Zobacz więc ile możesz zaoszczędzić na w zasadzie drobnej modyfikacji w konfiguracji reklam Google AdWords. Wprowadzenie zmian zajęło w 10 kampaniach 2 dni. Oszczędność sięgnęła w okresie 2 miesięcy (stan na koniec sierpnia 2015) prawie 4500 zł. I z każdym miesiącem będzie rosła o około 2250 zł. Czy warto więc było? Klient uważa, że tak.

Chcesz dowiedzieć się ile możesz zaoszczędzić?

A czy Ty chcesz się dowiedzieć, czy Twoja kampania w Google AdWords wymaga zmian? Możesz skorzystać z formularza i dowiedzieć się jaki byłby koszt pełnego audytu kampanii Google AdWords. Wstępna analiza kampanii jest bezpłatna.

Imię i nazwisko (wymagane)
Adres email (wymagane)
Adres strony www
Numer telefonu

Akceptuję politykę prywatności serwisu www.mirekmarzec.com

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj