Google AdWords

Kampanie lokalne w Google AdWords

ipad-632394_1280Google AdWords to reklama nie tylko dla dużych graczy, ale i dla małych firm. Można powiedzieć, że w szczególności dla małych firm, które działają na niewielkim terenie, np, miasta, dzielnicy czy też powiatu. Firmy te zazwyczaj dysponują znacznie mniejszym budżetem niż ogólnopolscy gracze, ale dzięki temu ten budżet spokojnie wystarcza na działania lokalne.

Pisząc ten artykuł zerknąłem na konta kliku moich klientów, którzy działają lokalnie w Google AdWrods i powiem Ci, że wydają na reklamę naprawdę niewiele. Dla przykładu: sezonowa lokalna (na cały powiat) kampania dla firmy zajmującej się wypożyczaniem sprzętu ogrodniczego kosztuje od 100 do 200 zł miesięcznie. 

Dlaczego warto prowadzić lokalne kampanie w Google AdWords? Oto kilka głównych powodów:

  • Kierujesz reklamy do lokalnych odbiorców – to Ty decydujesz do kogo ma dotrzeć Twoja reklama. Możesz wybrać określone miasto, dzielnicę czy województwo. Google AdWords od razu podpowiada Ci wtedy do jak dużej grupy odbiorców dotrzesz. Możesz nie tylko włączać określone obszary, ale również wyłączać. Możesz np. ustawić reklamę, która kierowana będzie na Opole wraz z okolicą w promieniu 30 kilometrów, ale z wyłączeniem Krapkowic i Niemodlina. Dzięki temu masz możliwość niezwykle precyzyjnego targetowania reklam.
  • Rozszerzenia lokalizacji na mapie Google – zapytasz co to właściwie znaczy? Chodzi o to, że możesz włączyć rozszerzenia reklam w Google AdWords np. o lokalizacje. Jeśli prowadzisz lokalną firmę i masz ją dodaną do map Google (usługa Google Places for Business) – to możesz wyświetlać swoją reklamę bezpośrednio na mapach Google. A dodatkowo pod reklamą w wyszukiwarce może pojawić się link z dokładnym adresem. Ułatwia to dotarcie do siedziby firmy, czy tez miejsca gdzie chcesz skierować klientów. Na smartfonie rozszerzenie lokalizacji pojawi się w formie przycisku „Trasa dojazdu”.
  • Rozszerzenie telefoniczne z przyciskiem „zadzwoń” – świetna sprawa w przypadku usług lub produktów, których szukamy za pomocą smartfona, np. usługi taxi – jeśli szukamy ich za pomocą laptopa, to pod reklamą pojawi się numer telefonu, a jeśli za pomocą urządzenia mobilnego, to obok reklamy pojawi się aktywny przycisk „zadzwoń” który możemy nacisnąć i wykonać połączenie telefoniczne do reklamodawcy. Nieraz sam z tego korzystałem. A dodam, że z badań wynika, że na smartfonach znacznie częściej klikamy przycisk zadzwoń – ponieważ od razu wykonujemy połączenie.
  • Harmonogram wyświetlania reklam – kolejna opcja, która jest niesamowicie przydatna. Kiedy? Podam Ci pewien przykład: otóż znajomy stomatolog korzysta z reklam Google AdWords w celu pozyskania klientów, ale za pomocą harmonogramu wyświetlania reklam – wyłącza je w czasie kiedy przyjmuje pacjentów, czyli w określone dni w określonych godzinach. Dzięki temu unika dzwoniącego telefonu w czasie kiedy ma pacjenta na fotelu, a jego klienci się nie denerwują. Czy traci przez to klientów? Może znikomy odsetek. Ale uważam, że więcej zyskuje – ponieważ jego klienci widzą, że kiedy klikają w przycisk „zadzwoń” to zawsze odbiera telefon. To dużo większa korzyść niż utrata 1-2 klientów, którzy nie widzieli reklam. Tak działa harmonogram reklam.

W Google AdWords jest dużo opcji ułatwiających prowadzenie kampanii reklamowych lokalnie. Myślę, że ogólnie w całym systemie najlepszą opcją jest elastyczny budżet, który możesz w każdej chwili dowolnie zmieniać. Jest to na pewno ważne, a czasem nawet kluczowe dla małych firm.

Jeśli masz pytania odnośnie reklam w Google AdWords – zapraszam do kontaktu.

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj