Google AdWords

Jak nie zmarnować pieniędzy wydanych na Google AdWords

Jak nie zmarnować pieniędzy wydanych na Google AdWordsCo jakiś czas spotykam się z właścicielami firm lub pracownikami działów marketingu, którzy są rozczarowani reklamą w Google AdWords. Jak się okazuje podczas rozmów, praktycznie każdy z nich skorzystał już z tej formy reklamy i każdy ma złe doświadczenia i sceptyczne nastawienie. Większość z nich mówi „Próbowałem, ale nie zadziałało. Kasa jaką wydaliśmy na reklamy AdWords została dosłownie wyrzucona w błoto”.

Chyba każdy z nas jest w stanie zrozumieć nastawienie do reklam właściciela firmy, który wydał 500 czy 1000 zł na reklamę i okazała się ona nieskuteczna. Podczas drążenia tematu okazuje się, że „zadzwonił ktoś z ofertą na reklamę w Google i przekonał mnie, więc skorzystałem aby spróbować”. I okazuje się, że właśnie tu jest pies pogrzebany. Dlaczego? Dlatego, że agencje które dzwonią do nas nie zawsze chcą poważnie obsługiwać kogoś, kto ma mały budżet. Oni szukają dużych firm, które będą miały budżety na poziomie kilku tysięcy złotych miesięcznie, a nie kogoś, kto chce wydać na reklamę 500 zł miesięcznie.

Założę się – a wiem co mówię – że kampania jaka jest przygotowywana tworzona jest według prostego schematu: najczęściej wyszukiwane słowa kluczowe, reklamy podobne do konkurencji – bez jakiejkolwiek dogłębnej analizy danego przypadku. Bez sprawdzenia jakości strony docelowej, bez kierowania na konkretne podstorny – tylko zamiast tego na stronę główną. Co dzieje się dalej? Firma przypomina o zasilaniu konta i pilnuje, aby opłacane były faktury za obsługę kampanii. Zazwyczaj po kilku miesiącach mamy serdecznie doś reklam, które nie dają żadnego efektu i odpuszczamy temat, mając wyrobione zdanie o AdWords.

Dlaczego tak się stało?

A dlaczego miało się stać inaczej? Czy ktoś zadał nam pytania z zakresu naszej branży? Naszych klientów? Czy zostaliśmy zapytani o to czy posiadamy zainstalowane narzędzia Google Dla Webmasterów? Czy padło pytanie o dostęp do statystyk Google Analytics lub innych? Czy ktoś coś mówił o optymalizacji naszej strony? Czy była mowa o jakości strony i wpływie tego czynnika na koszty kliknięcia w reklamę i wynika jakości reklamy? Jeśli żadna z wymienionych wyżej informacji nie była poruszana podczas rozmowy o reklamie w Google AdWords, to jest to sygnał, że coś jest nie tak i najprawdopodobniej reklama nie będzie dobrze skonfigurowana.

Jakie są najczęstsze przyczyny nie powodzenia?

  1. Kliknięcia w reklamy przez użytkowników wpisujących zapytania nieadekwatne do oferty firmy
  2. Wyświetlenia reklam w które nikt nie klika z powodu złej jakości tych reklam

W pierwszym przypadku winę za marnowanie pieniędzy ewidentnie ponosi osoba konfigurująca reklamy, ponieważ najprawdopodobniej nie dopytała nas o wszystkie informacje związane z naszymi klientami lub… w ogóle o nic nie zapytała. W drugim zła konfiguracja reklam powoduje, że płacimy dużo za kliknięcie, przez co szybciej wydajemy pieniądze, niż moglibyśmy je wydawać w przypadku prawidłowej konfiguracji.

Co więc należy zrobić?

Przede wszystkim konieczna jest komunikacja pomiędzy osobą przygotowującą reklamy a osobą decyzyjną, np. właścicielem firmy.

Na co warto zwrócić uwagę?

  1. Przede wszystkim ma monitorowanie reklam. I nie mówię tu tylko o monitorowaniu kosztów, ale również efektywności reklam. Warto monitorować na jakie słowa kluczowe wyświetla się nasza reklama i wykluczać te, na które nie chcemy się wyświetlać. Warto monitorować konwersję, czyli np. kliknięcia które powodują złożenie zamówienia. I najistotniejsze – znaj o to, aby te najskuteczniejsze słowa były na pierwszych pozycjach reklamowych, ponieważ to one pozyskują Ci klientów.
  2. Połącz konto Google Analytics i Google AdWords. Dzięki temu można monitorować zachowania użytkowników oraz informacje o tym jak Twoi klienci zachowują się na stronie internetowej po kliknięciu w reklamę.

Na pierwszy rzut oka system AdWords może Ci się wydawać stosunkowo prosty. Wystarczy wybrać słowa kluczowe, wpisać teksty reklam i uruchomić go. Może i tak. Może da się proste reklamy w mało konkurencyjnej branży stworzyć i skonfigurować samodzielnie, jednak jeśli chcesz, aby efektywnie wydać pieniądze zainwestowane w AdWords – to warto skorzystać z pomocy specjalisty. Najlepiej takiego, który poświęci czas i dobre skonfiguruje reklamy i będzie je nadzorować. Wtedy masz pewność, że pieniądze zainwestowane w AdWords będą wydane efektywnie.

Jeśli potrzebujesz pomocy w stworzeniu kampanii Google AdWords lub jej prowadzeniu – skontaktuj się ze mną. Chętnie pomogę, doradzę i stworzę Twoją kampanię reklamową. I będzie skuteczna!

 

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj