Jak dobrać słowa kluczowe do pozycjonowania – cz.1

success-663328_640Jeśli chcesz odnieść sukces w pozycjonowaniu – musisz dobrze dobrać słowa kluczowe do domeny, którą pozycjonujesz. Brak analizy i przygotowania niejednokrotnie przyczynia się do porażki. Pamiętaj o jednym: jeśli nie dokonasz gruntownej analizy słów kluczowych – to nie przyniesie nam to żadnych efektów pozycjonowania.

Zapytasz jakie mamy typy i rodzaje słów kluczowych. Oto one:

  • brandowe – to słowa wpisywane przez użytkowników wtedy – gdy nie znają oni konkretnego adresu strony internetowej danej firmy a chcą ją znaleźć. Zwykle strony po hasłach związanych z nazwą lub tzw. brandem znajdują się na pierwszych pozycjach w wynikach wyszukiwania. Dlaczego?  Otóż nazwa firmy jest unikalna i zazwyczaj nazwa domeny jest taka sama jak nazwa firmy. Właśnie te czynniki mają wpływ na to gdzie strona pojawia się w wynikach wyszukiwania.
  • słowa kluczowe ogólne – zazwyczaj 1-2 członowe. Kto wpisuje takie słowa? Zazwyczaj ktoś, kto jest zainteresowany produktami i usługami, ale nie jest jeszcze pewny czego szuka, czyli inaczej mówiąc – nie ma sprecyzowanych preferencji. Obecność na te frazy w TOP10 Google niekoniecznie musi się wiązać z dużą ilością klientów, którzy będą do nas walić drzwiami i oknami. Poza tym aby pozycjonować stornię na jedno lub dwu członowe słowa kluczowe trzeba więcej trudu i pracy. Oto przykładowe słowa, która mogą być ciężkie do pozycjonowania: „opony zimowe„, „wycieczki góry„, zegarki„, „opony michelin„.
  • słowa kluczowe long-tail, czyli tzw. długi ogon – są to długie słowa kluczowe składające się z co najmniej 2 lub więcej wyrazów. Jeśli internauta wpisuje takie słowa w wyszukiwarkę Google, to ma już zazwyczaj dokładniej sprecyzowane swoje potrzeby i wie czego chce. Pozycjonowanie na tego typu słowa jest łatwiejsze, bo konkurencja jest mniejsza. Dlaczego? Ponieważ konkurencja skupia się na słowa 1 – członowych, no, maksymalnie 2 – członowych. O jakich słowach mówimy w przypadku długiego ogona? „Buty skórzane zimowe”, „Opony letnie michelin 17 cali”, „wycieczki objazdowe Praga”, „zegarek męski z paskiem”.

Pozycjonowanie long tail

Podsumowując:
Im zwrot wpisywany w wyszukiwarkę ma mniej wyrazów, tym częściej jest szukany przez Internautów, wraz z zmniejszającą się liczbą wyrazów w zwrocie rośnie także konkurencyjność(trudność wypozycjonowania danego słowa kluczowego) oraz koszty z nim związane.

Im zwrot wpisywany w wyszukiwarkę ma więcej wyrazów, tym będzie mniej konkurencyjny, ale też rzadziej szukany przez Internautów. Ale warto także dodać, że większa ilość wyrazów wpisywanych w wyszukiwarkę świadczy o bardziej sprecyzowanych potrzebach, a co za tym idzie, jest większa szansa, że trafiając z wyników wyszukiwania na naszą stronę użytkownik znajdzie właśnie to czego szukał. Dlatego też warto poszukać takich właśnie słów. Słowa te będą tańsze w pozycjonowaniu, może rzadziej szukane, ale za to konwersja (czyli, np, zakup produktu) będzie za ich pomocą dokonywany częściej niż w przypadku ogólnego słowa.

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj