Google AdWords, reklama internetowa

Google Call Metrics. Sprawdź, czy dzwonią do Ciebie Klienci!

Google Call MetricsDzwonią? Tak, dzwonią. Aha, to pewnie dzięki reklamie 🙂 Tak mniej więcej wyglądało badanie, czy Klienci dzwonią na podany przez Ciebie numer. Co bardziej doświadczeni w „bojach” zamawiali dedykowany numer telefonu pod reklamę, ale z czasem i on pojawiał się w wielu miejscach i ciężko było stwierdzić, czy telefon dzwoni dzięki reklamie w gazecie, radiu, czy internecie. Ale ważne, że dzwonił. I jakoś się wszystko kręciło…

Ale niedawno sytuacja się zmieniła. W Polsce pojawił się nowa funkcjonalność w Google AdWords pod nazwą Google Call Metrics. Na czym to rozwiązanie polega? Otóż rozwiązuje ono problem związany ze sprawdzaniem skuteczności reklam w których umieszczamy numer telefonu i oczekujemy kontaktu telefonicznego ze strony Klienta.

Narzędzie to z powodzeniem funkcjonuje w USA i wielu krajach Europy. Daje reklamodawcom możliwość sprawdzenia skuteczności pod kątem połączeń przychodzących, Dzieje się to dzięki wirtualnym numerom jakie Google nam udostępnia, a następnie przekierowuje połączenia z tego numeru na wskazany przez nas numer telefonu. Tak, odbierasz ciągle ten sam telefon komórkowy czy stacjonarny. Tylko klient widzi inny numer pod który dzwoni.

Jak skonfigurować tę usługę?

Google Call Metrics konfiguracja

Podczas konfiguracji rozszerzeń połączeń, czyli w miejscu gdzie wcześniej podawaliśmy nasz numer telefonu pojawiła się opcja pod nazwą „numer przekierowania telefonu Google”. Jeśli ją zaznaczymy to w tym momencie Google zamiast naszego numeru telefonu wyświetli przy reklamie wirtualny numer, po wybraniu którego Klient dodzwoni się i tak na nasz numer stacjonarny czy komórkowy, który musimy podać.

Dzięki temu mamy możliwość sprawdzenia, czy Klienci widzący nasza reklamę dzwonią. Możemy ponadto zmierzyć:

  1. Długość połączenia telefonicznego,
  2. Szczegółowe dane dotyczące godziny rozpoczęcia połączenia,
  3. Sprawdzimy, czy odebraliśmy telefon czy nie,
  4. Zobaczymy czy użytkownik wybrał numer ręcznie czy kliknął w link „połącz” na smartfonie
  5. W rożnych kampaniach możemy wyświetlać inne numery wirtualne, dzięki czemu możemy sprawdzić która kampania jest skuteczniejsza.

Możliwości jest bardzo wiele. Narzędzie Call Metrics jest całkowicie darmowe. Jedyny koszt jaki ponosimy to koszt kliknięcia w numer telefonu – opłata jak za kliknięcie. Ale jeszcze jedna mała uwaga. Istnieje odstępstwo od pobierania opłaty. Sytuacja taka ma miejsce wtedy kiedy użytkownik wybierze numer ręcznie a nie klika w numer w reklamie. Wtedy nie zapłacimy za kliknięcie, a Klient mimo to do nas zadzwoni.

Zachęcam do sprawdzenia jak działa to rozwiązanie. Jeśli potrzebujesz pomocy w konfiguracji – proszę o kontakt.

 

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj