Facebook – dotrzyj z reklamą do klienta na podstawie jego adresu e-mail lub numeru telefonu

Reklama Facebook, grupa niestandardowych odbiorcówNie wiem czy korzystasz z tego rozwiązania, ale na  Facebooku od pewnego czasu możesz kierować reklamy do osób, które już znasz, a dokładniej – masz ich dane kontaktowe. O jakich danych mówię? Chodzi mi o adres e-mail, numer telefonu czy też ID z Facebooka.

Opcja ta nazywa się na Facebooku „grupą niestandardowych odbiorców”. Jak zapewne wiesz, aby zalogować się do Facebooka musimy użyć adresu e-mail i właśnie na podstawie tego adresu Facebook dopasowuje do naszej bazy odbiorców. Podobnie jest z numerem telefonu. Ten kto go podał – zostanie dopisany do naszej grupy niestandardowych odbiorców. Ale do rzeczy…

Jak działa grupa niestandardowych odbiorców?

Musimy zacząć od tego, że powinniśmy posiadać swoją bazę danych, np. w postaci pliku CSV, w której to będziemy mieli zapisane dane naszych klientów, czyli np. ich adresy e-mai.

W zasadzie wygenerowanie takiej listy nie jest trudne, ponieważ możemy ją wygenerować i zapisać nawet z programu pocztowego, typu Outlook czy Thunderbird.

Jeśli do swoich Klientów wysyłasz mailing – to na pewno posiadasz tez bazę odbiorców, którą możesz zapisać do pliku CSV i zaimportować ją do Facebooka.

Ja dla sprawdzenia jak to działa zapisałem wczoraj moją bazę adresów e-mail jakie posiadam. Po zapisaniu adresów w bazie było ich prawie 27 tysięcy. Czyli nie tak mało, ale jest to baza jaką budowałem przez prawie 10 lat. To w dużej mierze baza klientów biznesowych, czyli są tam adresy firm. W mniejszym stopniu posiadam w tej bazie adresy osób prywatnych. Ale nie do tego zmierzam. Chcę Ci powiedzieć ilu odbiorców reklamy z tą moją baza powiązał Facebook. Otóż w tej mojej bazie Facebook wykrył 4300 odbiorców, którzy mają konto w portalu. Dopasowanie nastąpiło oczywiście na podstawie adresu e-mail.

I możesz stworzyć reklamę, którą skierujesz do tych 4300 odbiorców. Ba, można nawet stworzyć mniejszą listę i do nich skierować konkretną reklamę. Prawda, że fajny sposób na targetowanie reklam do grupy klientów?

[FM_form id=”3″]

Jak stworzyć grupę niestandardowych odbiorców?

Musimy w tym celi przejść do menedżera reklam. Oczywiście zakładam, że masz już konto na Facebooku, prowadzić swój fanpage i znasz podstawy związanie z reklamą na Facebooku. Jeśli nie to zapraszam do lektury poradnika jak tworzyć kampanie reklamowe na Facebooku.

facebook grupa niestandardowych odbiorców

Aby utworzyć grupę niestandardowych odbiorców należy przejść do menedżera reklam.

Zaczynamy od przejścia do zarządzania reklamami. Czyli przechodzimy do naszego menadżera reklam na Facebooku. To tutaj utworzymy grupę niestandardowych odbiorców.

facebook grupy odbiorców

W dziale narzędzie wybieramy opcję grupa odbiorców.

Następnie w menedżerze reklam w dziale „narzędzia” szukamy opcji „grupa odbiorów”. 

Kolejnym krokiem za chwilę będzie utworzenie nowej grupy odbiorców.

Mamy tu do czynienia z kilkoma opcjami: grupą niestandardowych odbiorców, grupą podobnych odbiorców
oraz zapisaną grupą odbiorców.

facebook grupy docelowe

Do wyboru mamy 3 rodzaje grup odbiorców.

Ale może napiszę po kilka słów o każdej grup odbiorców.

Grupa niestandardowych odbiorców
to po prostu grupa istniejących już na Facebooku osób, które dopasowujemy do naszej listy odbiorców jaką posiadamy na podstawie adresów e-mail, numerów telefonów lub ID Facebooka.

Grupa podobnych odbiorców
to grupa osób utworzona przez Facebooka, aby pomóc mi dotrzeć do osób, które są podobne do moich odbiorców i wyświetlić im reklamę. Informacyjnie dodam, że do moich 150 fanów jakim w tej chwili ma mój fanpage, Facebook dopasował ponad 160 tysięcy odbiorców, do których mogę dotrzeć z reklamą. To już całkiem fajna liczba odbiorców, prawda? A możesz im wyświetlać swoją reklamę.

Zapisana grupa odbiorców – pozwala Ci przejść do narzędzia, za pomocą którego możesz zawężać posiadane już grupy odbiorców, łączyć je, itp. Czyli jeśli posiadam już listę, która zawiera np. 4300 odbiorców – to w tym miejscu mogę ich filtrować wg wieku, płci, miejsca zamieszkania, zainteresowań, itp. – aby stworzyć kolejną grupę odbiorców. Można więc powiedzieć, że tworzymy grupę z grupy. A nawet gdybyśmy mieli kilka grup, to możemy w tym właśnie miejscu połączyć je w jedną grupę i odpowiednio nazwać.

Tworzymy grupę niestandardowych odbiorców

Wybieramy w tym celu pierwszą opcję, czyli „utwórz grupę niestandardowych odbiorców.

facebook grupa niestandardowych odbiorców

Okno tworzenia grupy niestandardowych odbiorców.

Mamy tu do wyboru 3 opcje. Pierwsza pozwala nam wgrać plik z danymi odbiorców, np. adresami e-mail lub numerami telefonów – i na niej w głównej mierze będziemy się skupiać.

Mamy też możliwość stworzenia listy osób, które odwiedzają konkretną witrynę internetową. Tylko w celu stworzenia tego typu listy odbiorców konieczne jest zainstalowanie w witrynie internetowej piksela konwersji z Facebooka. Inaczej tego typu reklamy nie uruchomimy. Informacje jak dodać piksel konwersji do swojej witryny znajdziesz w poradniku tworzenia reklam na Facebooku.

Ostatnia opcja pozwala nam stworzyć listę osób które korzystają z naszej aplikacji. Tylko aby z tej opcji skorzystać powinniśmy posiadać aplikację na Facebooku. Tę część pomijam. Dodawanie aplikacji na pewno rozwinę w przyszłości w innym wpisie.

Importujemy adresy e-mail

facebook grupy odbiorców

Okno tworzenia niestandardowej grupy odbiorców. Skupiamy się na dwóch opcjach, czyli przesyłaniu pliku oraz kopiowaniu i wklejaniu odbiorców.

Będziemy bazować na 2 sposobach tworzenia niestandardowej grupy odbiorców. Będzie to rozwiązanie związane z przesłaniem pliku oraz skopiowaniem i wklejeniem danych.

W przypadku przesyłania pliku – powinien ob być np. w formacie TXT lub CSV i powinien zawierać adresy e-mail lub numery telefonów. Plik może też zawierać ID użytkownika na Facebooku lub identyfikator reklamodawcy.

Jednakże my zakładamy, że tworzysz grupę odbiorców głównie na podstawie adresów e-mail lub numerów telefonów.

Możesz też po prostu skopiować listę adresów e-mail i wkleić je. Nie musisz w tym przypadku zapisywać danych do pliku TXT lub CSV – tylko wklejasz adresy e-mail i importujesz je.

reklama na facebooku poradnik

Nie zapomnij aby określić jakie dane przesyłasz.

Jeśli wybierzesz opcję „Prześlij plik” to pojawi Ci się okno dodania pliku do przesłania. Należy też określić jakie dane przesyłamy, czyli czy są to adres mailowy czy też inne dane.

W ten sposób importujesz dane a następnie nadajesz liście nazwę oraz możesz dodać opis. W ten sposób podzielisz odbiorców na różne listy i zapiszesz ich.

Pamiętaj, aby dobrze nazwać listy. Dzięki temu unikniesz błędów związanych z poprawną budową listy odbiorców na Facebooku.

grupa odbiorców na facebooku - tworzenie poradnik

Ostatnio krok to naciśnięcie przycisku „utwórz grupę odbiorców”. I praktycznie wszystko gotowe.

 

Po wskazaniu pliku CSV naciskamy przycsik „Utwórz grupę odbiorców. Następnie nadajemy tej grupie odbiorców nazwę oraz opis i przechodzimy dalej.

 

 

 

Lista dodana. Teraz powinien nam się wyświetlić komunikat jaki widzimy poniżej.

facebook tworzenie grupy odbiorców komunikat

Nazwa grupy odbiorców i opis powinien dokładnie opisywać zawartość. Ja użyłem nazwy „adresy_mirek” ponieważ testowo tworzyłem grupę. W rzeczywistości warto zdecydowanie jaśniej nazywać grupy.

Jak widzisz, moja lista jaką przesłałem testowo miała 1924 wpisy. W raporcie o błędach możemy zobaczyć dane, które nie zawierały błędy i nie zostały zaimportowane.

Teraz pozostało nazwanie grupy odbiorców odpowiednią nazwą, adekwatną do zawartości, może to być np. „adresaci newslettera”, „klienci którzy kupili produkt”, itp. Jak nazwiesz grupę zależy od Ciebie. Podpowiadam tylko, że im dokładniej i precyzyjniej to zrobić – tym łatwiej będzie Ci się poruszać w gąszczu grup jakie możesz stworzyć. I masz jeszcze oczywiście pole opisowe do dyspozycji.

Jak widzimy w komunikacie, Facebook informuje nas, że tworzenie grupy odbiorców może zająć do 30 minut. Naciśnij przycisk „Dalej” i przejdziesz do kolejnego okna.

facebook możliwości rozszerzenia grupy odbiorców

Z tego miejsca można utworzyć reklamę lub rozszerzyć grupę odbiorców o podobnych do naszych.

Tu możesz utworzyć od razu reklamę skierowaną do utworzonej grupy odbiorców. Możesz też utworzyć grupę podobnych odbiorców do tych przed chwilą przesłanych. Jak Facebook dopasuje ich? Na podstawie danych jakie podali, np. zainteresowań, itp. Na Facebooku zazwyczaj podajemy prawdziwa dane. Pamiętaj o tym.

facebook grupa podobnych odbiorców

Jeśli chcesz możesz utworzyć od razu grupę podobnych odbiorców. Możesz to tez zrobić później.

Wybierz kraj, aby utworzyć grupę podobnych odbiorców. Następnie możesz określić rozmiar. Zachęcam aby zawężać do do minimum, ponieważ wtedy dopasujemy lepiej grupę podobnych odbiorców do naszych przed chwilą dodanych odbiorców. Następnie klikamy „utwórz grupę odbiorców”. I co dalej? Facebook ją tworzy. Jak lista powstanie otrzymamy odpowiedni komunikat.

Do czasu jej zbudowanie możesz widzieć na liście grup docelowych taki komunikat.

grupa odbiorców facebook tworzenie

Facebook poinformuje nas gdy stworzy grupę podobnych odbiorców.

I co dalej? W zasadzie teraz zostało utworzenie reklamy i skierowanie jej do niestandardowej grupy odbiorców.

Uzupełniając dodam, że do tej listy 1924 wpisów jaką przesłałem Facebook dopasował 500 odbiorców. Czyli mogę dotrzeć do 500 odbiorców, a nie do 1924. To i tak całkiem fajny wynik. Wiadomo, nie każdy zakłada konto na Facebooku na maila firmowego.

[FM_form id=”3″]

A wracają do tworzenia reklamy, to poszukaj przycisku „utwórz reklamę”. Po wyborze celu reklamy oraz określeniu np. dla którego fanpage chcesz zyskać polubienia strony możesz wskazać swoją listę odbiorców niestandardowych. Zrobisz to tutaj

uruchamianie reklamy na facebooku

Po wyborze grupy odbiorców zostanie konfiguracja reklamy.

Naciśnij przycisk przeglądaj i wybierz grupę odbiorców z listy. Kolejne kroku to tworzenie reklamy. Ponownie zapraszam do poradnika tworzenia reklam na Facebooku – jeśli pierwszy raz przymierzasz się do tego.

A jeśli potrzebujesz pomocy w konfiguracji reklam lub chcesz poznać inne możliwości – zapraszam do kontaktu. Mogę przygotować szkolenie specjalnie dla Ciebie lub też doradzić Ci jak jeszcze lepiej i skuteczniej dotrzeć za pomocą Facebooka do swoich odbiorców.

Imię i nazwisko (wymagane)
Adres email (wymagane)
Adres strony www
Numer telefonu

Akceptuję politykę prywatności serwisu www.mirekmarzec.com

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj