Dlaczego moje posty na Facebooku mają małą oglądalność?

facebook-poradnik-publikacjaBył czwartek rano. Jak co dzień włączył komputer, aby sprawdzić efekty swojej pracy z dnia poprzedniego. Uruchomił przeglądarkę, wpisał adres strony internetowej i po chwili kiedy załadowała się strona internetowa i zobaczył to, co chciał sprawdzić – przeżył prawdziwy szok.

– Nie, to niemożliwe! – wykrzyknął na głos sam do siebie. – Skąd takie dane?

Nie mógł uwierzyć w to co widzi. Jeszcze raz szybko sprawdzał cyfry. Ale nie było żadnego błędu. Wszystko się zgadzało.

W ciągu kilkunastu godzin jego wpis na Facebooku zyskał prawie 10 tysięcy wyświetleń, setki lajków i dziesiątki komentarzy. Zaczął zastanawiać się jak to możliwe. Wcześniej posty jakie publikował nie przekraczały 2 – 3 tysięcy wyświetleń oraz kilku komentarzy. Dlaczego ten zyskał tak dużą popularność?

Zaczął analizować jego treść. Wpis pod kątem tematyki i stylu nie odbiegał w żaden sposób od poprzednich. Spojrzał na godzinę publikacji wpisu. Opublikował go poprzedniego dnia o kilka minut po godzinie 15. Teraz wszystko zaczęło mu się układać w całość.

Kilka dni wcześniej widział raport, który dotyczył godzin publikacji postów na facebooku. Przypomniał sobie, że tam było napisane, iż najlepiej publikować posty na facebooku w środę około godziny 15. I właśnie wtedy został opublikowany jego wpis. Ale stało się to zupełnie przypadkowo. I ten przypadek sprawił, że post dotarł prawie do 10 tysięcy osób. Wcześniej docierał maksymalnie do 3 tysięcy odbiorców.

Kiedy publikować na Facebooku?

Na pewno chcesz, aby Twoje wpisy trafiały do jak największej liczby fanów. W końcu po to je piszesz. Ale nawet najlepszy wpis w starciu z bezdusznym algorytmem facebooka może przegrać. Głównym kryterium podczas wybierania czasu publikacji wpisu na Facebooku jest znajomość Twojej grupy docelowej. Jeśli wiesz kim są Twoi fani, w jakich godzinach są obecni na Facebooku oraz w jakie dni tygodnia są najbardziej aktywni to jest to połowa sukcesu.

Jeśli chcesz sprawdzić, kiedy Twoi fani są na facebooku, to możesz to sprawdzić w statystykach strony.

fani-w-internecie-1

Dane na wykresie pokazują jaka jest aktywność naszych fanów w poszczególnych dniach tygodnia. Jak widać w poniedziałek i w niedzielę jest nieco większa niż w pozostałe dni tygodnia. Widzimy również w jakich godzinach nasi fani są obecni na Facebooku.

Kolejny wykres dotyczy innego fanpage. Ten ma zdecydowanie więcej fanów, bo ponad 4500 osób. Poprzedni miał 300 fanów.

fani-w-internecie-2

Na wykresie – podobnie jak na poprzednim – widzimy kiedy nasi fani są obecni na facebooku. Ona wykresy jak widać są bardzo podobne do siebie.

Największa aktywność fanów przypada więc w godzinach wieczornych – czyli w przypadku obu fanpage około godziny 21.00. Najmniejsza jest w godzinach nocnych – między 3.00 a 5.00. Później zaczyna rosnąć. Można więc przypuszczać, że najlepiej opublikować post około godziny 21.00. Ale czy to będzie dobry czas na publikację? Pokazałem Ci na przykładzie dwóch fanpage’y, że bardzo podobnie wyglądają godziny największej oglądalności. Pamiętaj więc, że nie tylko Ty będziesz publikować w tym samym czasie. Wiele fanpage’y będzie miało dokładnie taki sam plan analizując swoje statystyki.

Pamiętaj w tym przypadku o jednym. Jeśli Twój wpis będzie miał małą popularność wśród użytkowników, to będzie najmniej widoczny. Może więc stać się nawet tak, że dużo większe zainteresowanie zyskałby gdybyś go opublikował wcześniej.

Jakie w takim razie wybrać godziny publikacji?

Z badań jakie przeprowadzono w USA wynika, że najlepiej publikować na facebooku w środku tygodnia między godziną 13 a 16. Wtedy mamy szanse na zaangażowanie dużej liczny użytkowników.

facebook-godziny-publikacji

Źródło: www.socialmediatoday.com

Jak widać na infografice powyżej absolutnie najlepszą godziną na publikację postów na facebooku jest godzina 15.00 w środę. Pamiętaj jednak, że w tym czasie będzie największa konkurencja po stronie publikujących posty. W ciągu tygodnia dobrym czasem na publikację postów jest również godzina 11.00 oraz godziny w przedziale od 13.00 do 16.00.

Zwróć uwagę na jeszcze jedną rzecz. Kilka dni temu zmieniliśmy czas z letniego na zimowy. Wieczory są więc zdecydowanie dłuższe. Zmrok zapada już ok. 18.00 a z każdym dniem będzie zapadać szybciej. Pamiętaj więc, że również te godziny możesz wykorzystać na publikację ciekawych treści na facebooku, które zaangażują Twoich fanów. Jeśli wpis będzie atrakcyjny i wzbudzi zainteresowanie Twoich fanów to może zyskać zdecydowanie więcej lajków niż zazwyczaj. Najważniejsze aby pojawił się w tzw. news feedzie większej ilości osób niż zazwyczaj.

Jakie posty najlepiej publikować?

Tu nie ma złotego środka. Najlepiej – jeśli prowadzisz już jakiś czas fanpage – sprawdzić w statystykach jakie typy treści najbardziej angażują odbiorców.

typy-postow-1

typy-postow-2

Powyżej widać zrzuty ekranów z dwóch jeszcze innych fanpage’y. I jak widać na każdym z nich inne treści budzą większe zainteresowanie odbiorców. Tak więc i tu nie ma złotej zasady, że zawsze zdjęcie czy też link będzie bardziej interesujące dla Twoich odbiorców niż film. Najlepiej próbować i na bazie tych prób i statystyk Twojego fanpage’a bedziesz w stanie stwierdzić co jest najbardziej wartościowe dla Twoich odbiorców i co ich angażuje. To co w jednym zyskuje największe zainteresowanie w innym może kompletnie nie interesować fanów.

Kiedy administratorzy i fani są na facebooku?

akwynosc_administratorow_i_uzytkonikow

Źródło: www.sotrender.pl

Jak widać polscy użytkownicy Facebooka w statystykach nie różnią się zbytnio od danych z USA. Najmniejsza aktywność przypada na godziny nocne (3.00 – 5.00) a największa na wieczorne (20.00 – 21.00). Administratorzy natomiast najbardziej aktywni są od godziny 10.00 do 20.00. Później ta aktywność spada.

Jak widać na wykresie dzień (pierwsze wzmożone działania) zaczyna się około godziny 7.00 – 8.00. Natomiast największe ożywienie następuje ok. godziny 10.00.

W godzinach wieczornych natomiast widoczny jest znaczący spadek wpisów pomimo ciągłej a nawet można powiedzieć największej aktywności użytkowników. Jednakże uważam, że w tak aktywności duże znaczenie odgrywają urządzenia mobilne, które każdy z nas sprawdza przez snem. Sprawdzamy co się dzieje na fejsie i w ten sposób nakręcamy statystyki. Ale niekoniecznie interesują nas wtedy treści komercyjne. Bardziej zerkamy na to co słychać u znajomych. Być może dlatego mniejsza aktywność administratorów w tych godzinach jest.

Podsumowując

Pamiętaj, że każdy fanpage jest inny i każda grupa fanów zachowuje się inaczej. Publikuj najlepiej wtedy – kiedy Twoi fani są online. A jak to sprawdzić pokazałem powyżej. Publikuj wartościowe informacje. Zapamiętaj na koniec, że dobre treści obronią się same i wygrają nawet z bezdusznymi algorytmami facebooka i innymi treściami. Ale o tym co publikować i jak tworzyć wartościowy content napisze w innym wpisie.

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj