Dark Post – poradnik. Tworzenie i edycja.

facebook-257829_1280Dark Post – to bardzo przydatne rozwiązanie na Facebooku. Służy ono do stworzenia postu, który nie pokazuje się na osi czasu Fanpage i nie ma zasięgu organicznego, tylko służy do wyświetlania go jako reklamy. Tworzymy go i edytujemy w Power Editor. Tu znajdziesz więcej informacji o zastosowaniu Dark Post.

Jak tworzymy Dark Post?

Aby stworzyć Dark Post należy przejść do aplikacji Power Editor dostępnej na Facebooku. Możemy ją znaleźć w Menedżerze Reklam w górnym menu.

Power Editor

UWAGA: Power Editor poprawnie działa głównie w przeglądarce Google Chrome.

 

Power Editor otworzy się w nowym oknie. Następnie należy kliknąć na górze strony w przycisk „Pobierz do narzędzia Power Editor”.

power_editor_2

 

SZUKASZ NARZĘDZI I ROZWIĄZAŃ, KTÓRE POMOGĄ CI W PRACY?

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami!   Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj sprawdzone wskazówki i rozwiązania.

Wyrażam zgodę na zapisanie się do newslettera (w każdej chwili mogę wypisać się).

Następnie pojawi się okno w którym należy wskazać z jakiego konta reklamowego chcemy korzystać, czyli mówiąc dosłownie, które konto chcemy pobrać do Power Editora. Następnie klikamy widoczny na dole przycisk „Pobierz”.

Power Editor

 

Następnie po pobraniu danych konta reklamowego szukamy na górze strony przycisku „Posty strony”.

power_editor_4

 

W kolejnym kroku z lewej strony możemy wybrać stronę, dla której chcemy stworzyć reklamę Dark Post.

dark_post_5

Następnie w górnej części strony szukamy przycisku „Utwórz post”. Post może być również np. linkiem do strony lub sklepu internetowego, który będzie przekierowywał użytkowników do konkretnego produktu w sklepie internetowym. Wszystkie niezbędne informacje podajemy tutaj podobnie jak w menedżerze reklam, czyli: nagłówek, krótki opis oraz zdjęcie. UWAGA: Utworzoną w ten sposób reklamę, będziesz mógł w każdej chwili edytować – zarówno w menedżerze reklam jak i narzędziu Power Editor.

power_editor_6

Naciśnięcie przycisku „Utwórz post” spowoduje otwarcie okna z nieopublikowanym postem strony. Mamy tu do wyboru typy: link, zdjęcie, film, status i oferta.

power_editor_7

W oknie tworzenia nieopublikowanego postu (dark post) podajemy następujące informacje:

  • adres URL, który prowadzi np. do produktu w sklepie internetowym,
  • tekstu postu,
  • wezwanie do działania, wśród których mamy do wyboru: brak przycisku, kup teraz, więcej informacji, zarejestruj się, zarezerwuj teraz, pobierz,
  • nagłówek linku, czyli pogrubiony tekst wyświetlany w reklamie,
  • link, czyli np. adres strony głównej sklepu internetowego,
  • opis linku – czyli dodatkowe informacje, które mają zachęcić osobę widzącą reklamę do kliknięcia i zakupu,
  • obraz – który możemy zaimportować z innej strony lub wgrać na serwer.

SZUKASZ NARZĘDZI I ROZWIĄZAŃ, KTÓRE POMOGĄ CI W PRACY?

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami!   Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj sprawdzone wskazówki i rozwiązania.

Wyrażam zgodę na zapisanie się do newslettera (w każdej chwili mogę wypisać się).

Warto też pamiętać o zaznaczeniu opcji „ten post zostanie użyty jako reklama”, co uniemożliwi wyświetlenie go na osi czasu na facebooku. Jeśli wszystkie te opcje mamy wprowadzone – klikamy przycisk „utwórz post”.

dark post 1

Po chwili post zostaje dodany do panelu. To co go wyróżnia z spośród innych postów i wskazuje, że jest inny – to niebieska ikonka (przypominająca księżyc) informująca, że jest to ukryty post, czyli dark post.

dark post 4

Po kliknięciu w ikonkę postu – znajdującą się po lewej stronie obok daty możesz zobaczyć podgląd. Następny krok to tworzenie reklamy. W tym celu klikamy w wybrany post na liście postów – co spowoduje jego zaznaczenie a następnie klikamy przycisk „utwórz reklamę”.

dark post 5

W oknie tworzenia reklamy tworzymy nową kampanię dla posta lub wybieramy istniejącą. Jeśli nasz post dotyczy nowej reklamy – najlepiej będzie utworzyć dla niego nową kampanię. W tym celu zaznaczamy opcję „utwórz nową” i wpisujemy nazwę kampanii. Powinniśmy też określić czy wybieramy system aukcyjny czy stałą ceną.

dark post 6Dylemat?
AUKCJA lub STAŁA CENA – zobacz porównanie i zdecyduj

Jeśli wybierzemy aukcję – wtedy Facebook na podstawie naszych wyborów będzie starał się licytować cenę za nasza reklamę. Ale możne najlepiej posłużę się przykładem:

Wyobraźmy sobie dwóch reklamodawców: A i B. Obaj chcą dotrzeć ze swoimi reklamami do dokładnie tej samej grupy odbiorców. Reklamodawca A wybrał tylko system aukcyjny i ustawił maksymalną stawkę na poziomie 50 groszy. Reklamodawca B ma dwie reklamy ze stałymi cenami. Jedna za 30 groszy a druga za 60 groszy. Co się będzie działo podczas wyświetlania reklam? Sytuacja będzie wyglądała tak, że Facebook będzie najpierw wyświetlał reklamy reklamodawcy B za 60 groszy. Kiedy ich budżet się skończy – zacznie wyświetlać reklamy reklamodawcy A – ale UWAGA: nie za 50 groszy, a za 31 groszy, ponieważ tą ceną reklamy reklamodawcy A przebijają ceną podaną (30 groszy) przez reklamodawcę B. Oznacza to, że Facebook nie weźmie od Ciebie tyle ile jesteś gotów zapłacić – tylko o 1 grosz więcej niż cena innego reklamodawcy skierowana do tej samej grupy docelowej. W ten sposób można płacić mniej. 

dark post 7W przypadku zestawu reklam – możemy użyć istniejącego, stworzyć nowy lub zrezygnować z wyboru zestawu reklam i utworzyć kampanię. Po kliknięciu przyciski „Utwórz” przechodzimy do tworzenia reklamy z naszym dark postem. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy w reklamie używamy istniejącego posta i czy jest to ten post, który wcześniej stworzyliśmy – czyli inaczej mówiąc, czy jest to właściwy post.

Można tez utworzyć reklamę od podstaw wybierając jej rodzaj, adres URL, tekst, nagłówek, opis, obraz, itp. Ale tym sposobem zrezygnujemy z publikacji dark posta, który stworzyliśmy wcześniej na rzecz nowej reklamy.

Podczas tworzenia reklamy możemy opcjonalnie wybrać jeszcze znaczniki monitorowania. Dzięki nim można monitorować ruch pochodzący z konkretnych kampanii reklamowych, sprawdzając w ten sposób, które linki klikają odbiorcy by dotrzeć do Twojej strony docelowej. Ale o tym więcej przy innej okazji 🙂

To co jeszcze pozostaje do skonfigurowania to kwestie związane z budżetem, harmonogramem reklam oraz grupą odbiorców – czyli targetowaniem reklam. Tu pisałem więcej o targetowaniu reklam na Facebooku.

Aby dokładnie określić grupę odbiorców należy określić ich wiek, płeć oraz zainteresowania.

Możesz też określić gdzie ma się wyświetlać Twoja reklama, czyli w aktualnościach na urządzeniach mobilnych, na komputerach lub w prawej kolumnie na komputerach. Możesz też określić jaki jest system na smartfonach Twoich Klientów i wyświetlać reklamy tylko na urządzeniach z konkretnym systemem. Ciekawą opcją jest wyświetlanie reklam tylko w przypadku połączenia z siecią Wi-Fi. Jest to na pewno ciekawa opcja w przypadku odsyłania do dużych plików, które mogą łącze mobilne bardzo obciążyć.

 Potrzebujesz pomocy w konfiguracji reklam na Facebooku? Skontaktuj się z nami!

 

Imię i nazwisko (wymagane)
Adres email (wymagane)
Adres strony www
Numer telefonu

Akceptuję politykę prywatności serwisu www.mirekmarzec.com

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj