Dark post na Facebooku – co to jest do do czego służy?

facebook-dark-postByć może słyszysz o tym po raz pierwszy, ponieważ w sieci ciężko znaleźć informacje na te temat. Ale chciałbym Ci przybliżyć co to jest tzw. DARK POST na Facebooku i do czego służy. Dodam tylko, że można tego typu wpisy wykorzystywać w kampaniach reklamowych na Facebooku.

Co to jest Dark Post?

Nazw możecie usłyszeć wiele. Dark post, blink post, unpublished post, black post… Ale wszystkie te nazwy sprowadzają się do jednego. Do postu, który nie wyświetla się na naszej osi czasu na Facebooku. Posty tego typu wykorzystywane są wyłącznie do tworzenia reklam. Zasięg taki post zyskuje jedynie poprzez płatną reklamę. Natomiast zasięgu bezpłatnego praktycznie nie ma. Dodam tylko – co jest istotne – że jeśli nie wykorzystujesz Facebooka do działań reklamowych, to dark post jest Ci praktycznie niepotrzebny. Ale jeśli prowadzisz działania reklamowe – to na pewno będzie on dla Ciebie przydatny i warto się nim zainteresować.

Co umożliwi Ci Dark Post?

Aby wyjaśnić możliwości i zalety tego typu postów muszę odnieść się do branży e-commerce. Tu będzie najłatwiej pokazać jego zalety. Załóżmy, że jesteś właścicielem sklepu internetowego sprzedającego sprzęt RTV. Zamieszczasz informacje, prowadzisz dyskusje ze swoimi fanami na Facebooku. Segregujesz sobie swoich fanów za pomocą odpowiednich narzędzi na facebooku, np. tworząc listy odbiorców na podstawie adresów e-mail lub numerów telefonów. I W pewnym momencie przychodzi czas na reklamę. Ale na reklamę skierowaną tylko do osób, które interesowały się telewizorami LED  konkretnej firmy.

facebook reklama tv led

 

Wśród swoich fanów wybierasz osoby, które interesowały się w Twoim sklepie internetowym telewizorami LED tej jednej konkretnej firmy. Wybierasz ich i co dalej?

SZUKASZ NARZĘDZI I ROZWIĄZAŃ, KTÓRE POMOGĄ CI W PRACY?

Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami!   Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj sprawdzone wskazówki i rozwiązania.

Wyrażam zgodę na zapisanie się do newslettera (w każdej chwili mogę wypisać się).

Tu właśnie użyjemy Dark Post.

Z jego pomocą tworzymy specjalny – niewidoczny post. Prezentujemy go tylko naszej grupie docelowej, czyli osobom, które w naszym sklepie internetowym oglądały telewizory LED. Nie wyświetlamy go dla innych osób, np. dla tych, którzy przeglądali kategorie z artykułami gospodarstwa domowego. Powiem więcej. W ogóle nikomu go nie wyświetlamy, ponieważ ten post – zwany dark post – nie pojawi się na naszej osi czasu widocznej dla wszystkich odbiorców. On jest widoczny tylko dla konkretnej i ściśle określonej grupy osób, czyli dla tzw. naszego „core target”.

I tu zaczyna się prawdziwa zabawa, ponieważ takich postów możesz tworzyć dziesiątki a nawet setki. I każdy kierować do innej grupy osób. Prawda, że fajne? To jedna z małych możliwości – jakie daje Ci Dark Post. A jest ich naprawdę wiele. Praktycznie w każdej branży i w każdym sklepie internetowym inne.

A już niebawem zamieszczę poradnik – jak tworzyć Dark Post na Facebooku.

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj