pozycjonowanie

Czas ładowania strony ma wpływ na jej lepsze pozycje w Google

time-371226_1280Jak długo ładuje się Twoja strona? Jeśli dłużej niż 5 sekund, Google uzna ją za mniej wartościową. Być może słyszysz o tym po raz pierwszy, ale czas ładowania strony ma wpływ na jej wyniki pozycjonowania.

Ponieważ szybkość ładowania strony odzwierciedla dla Google jej wartość. Jeśli ładuje się ona długo, Google uznaje ją za słabszą pod kątem wartości i nawet gdybyś nie wiadomo jak duże pieniądze wydał na pozycjonowanie – to wyniki mogą być mizerne. Dlatego, że Google nie chce, aby strony słabsze były wysoko w wynikach pozycjonowania.

Poza tym wydaje mi się to logiczne, ponieważ jeśli strona wolno działa, to internauci czasem jeszcze zanim się ona wczyta i wyświetli opuszczają ją, ponieważ nie chce im się czekać w nieskończoność. Po co więc Google miałoby takie właśnie strony promować i umieszczać na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania?

Czy warto więc przyspieszać działanie strony? Tak, ponieważ opłaci się oni praktycznie każdemu.
Internautom – ponieważ szybciej będą mogli przeglądać stronę.
Robotom Google – ponieważ szybciej będą mogły ją skanować w celu znalezienia nowych treści.
Tobie, czyli właścicielowi – ponieważ więcej osób odwiedzi Twoją stronę.

Jak sprawdzić czas ładowania strony?

Aby sprawdzić jak długo ładuje się Twoja strona, możesz skorzystać z narzędzia WatchScript.

szybkosc_ladowania_strony

 

Pod wpisaniu adresu strony internetowej możesz zobaczyć jak szybko się ona ładuje. Zobaczysz też jakie elementy się pobierane i jak dużą mają objętość.

Co zrobić aby przyspieszyć ładowanie strony?

Przyczyn zbyt długiego ładowania się strony może być wiele. Mogą to być zbyt duże pliki graficzne, wtyczki działające na stronie, które mają wpływ na czas ładowania strony. Możesz usunąć filmy, zdjęcia, skrypty, itp.

Ale zanim zaczniesz usuwać wszystko ze strony, sprawdź ją narzędziem Wielkiego Brata Google o nazwie PageSpeed Insights

Po podaniu adresu strony otrzymasz jej ocenę pod kątem optymalizacji szybkości w skali od 0 do 100. Otrzymasz też komplet zaleceń od Google które pomogą Ci poprawić Twój serwis, aby działał szybciej. Praktycznie punkt po punkcie widzisz co jest nie tak na Twojej stronie i co należy zmienić.

szybkosc_ladowania_strony_2

Jak więc widzisz – wskazówki są bardzo dokładne. Jeśli samodzielnie nie potrafisz ich wprowadzić aby zoptymalizować szybkość ładowania strony – zleć je administratorowi. Na pewno będzie wiedział co należy zrobić. A później możesz sprawdzić – po ich wprowadzeniu – jaki jest efekt 🙂

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj