Google AdWords, reklama internetowa, remarketing

Customer Match – nowe możliwości w Google AdWords

adwords-793034_1280Google zapowiedziało, że niebawem w reklamach Google AdWords pojawią się nowe możliwości. Chodzi o rozwiązania o nazwie Customer Match i Similar Audiences (istnieje ona już w Google Display Network). Pozwoli ona reklamodawcom załadować listę adresów e-mail swoich Klientów, aby następnie dotrzeć do nich z reklamą.

Jak to będzie działać?

Podobnie jak na Facebooku, czy Twitterze. Możliwości te na Facebooku opisałem we wpisie dotyczącym niestandardowych grup odbiorców. Tam właśnie tak nazywa się to rozwiązanie. Customer Match w Google ma obejmować reklamy w AdWords, Gmail oraz YouTube. Działać będzie w ten sposób, że po załadowaniu listy adresów e-mail, Google na ich podstawie skojarzy osoby, które posiadają już u nich konto. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć do tych właśnie odbiorców z reklamą skierowaną wyłącznie do nich.

Google długo nie wprowadzało tego rozwiązania, ale moim zdaniem właśnie rynek i reklamodawcy, którzy np. na Facebooku mogli precyzyjnie docierać do swoich Klientów na podstawie ich adresów e-mail – wymusili niejako na Google podobne rozwiązanie.

Poza tym, adres e-mail jest zdecydowanie stabilniejszym sposobem dotarcia do Klienta, niż np. pliki cookies, które można po prostu skasować lub zablokować. Brak takiego rozwiązania w Google AdWords na pewno prowadził do tego, że reklamodawcy, który chcieli precyzyjnie docierać do Klienta na bazie jego adresu e-mail – wybierali np. Facebooka lub Twittera zamiast reklam w AdWords. Więc aby nie tracić reklamodawców Google wychodzi im naprzeciw.

Customer Match pozwoli odnaleźć Klientów

Na pewno nie raz zastanawiałeś się jak dotrzeć do Klienta, który dokonał u Ciebie zakupu, zapisał się do newslettera czy też uczestniczy w programie lojalnościowym. Oczywiście było to możliwe, ale musieliśmy odpowiednio skonfigurować opcje związane z remarketingiem w Google AdWords. Mówiąc wprost – rozwiązanie to zajmowało nieco więcej czasu.

Teraz na podstawie zaimportowanych do Google AdWords adresów e-mail będziemy mogli precyzyjnie dotrzeć do swoich Klientów. Dodatkowo będziemy mogli dotrzeć do nowych klientów za pomocą Similar Audiences. Rozwiązanie to już działa w sieci reklamowej Google (Google Display Network) i pozwala nam dotrzeć z reklamami do użytkowników o podobnych zainteresowaniach. Będziemy mogli więc dotrzeć do jeszcze większej ilości potencjalnych klientów, a co za tym idzie płacić za reklamę, która trafi do osób potencjalnie bardziej nią zainteresowanych.

Customer Match ma być dostępne w ciągu najbliższych tygodni. Jak tylko się pojawi na pewno zamieszczę poradnik jak z tego rozwiązania korzystać.

Informację oficjalną Google podało na swoim blogu: http://adwords.blogspot.com/2015/09/Google-brings-you-closer-to-your-customers.html

Autorem publikacji jest:
Mirosław Marzec
Mirosław Marzec Certyfikowany Trener Marketingu Internetowego. Od ponad 15 lat jest związany z branżą internetową. Na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych, kampaniami w Google AdWords oraz analityką internetową. Na zlecenie swoich klientów wykonuje również tzw. analizę konkurencji w zakresie działań w internecie. . . Jest certyfikowanym trenerem z zakresu marketingu internetowego. Przeprowadził ponad 3000 godzin szkoleń z zakresu marketingu internetowego oraz ponad 1000 godzin doradztwa dla firm z różnych branż. Jest przede wszystkim praktykiem w tym co robi. Jeśli chcesz – pomoże Ci zmienić Twój sklep internetowy lub stronę w skuteczne narzędzie służące do pozyskiwania Klientów przez internet. Więcej na temat autora przeczytasz tutaj